Nová cena kávy v roce 2024: Bude jen pro bohaté, ostatní ji musí oželet

Mnozí lidé si život bez kávy pomalu ani neumí představit. Kvůli její rostoucí ceně je ale možné, že její konzumaci někteří budou muset minimálně omezit.

i Zdroj fotografie: T. Koch/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Kávu má v oblibě velká spousta Čechů. Z loňského průzkumu, o němž píše web Newstream, vyplývá, že alespoň 1 šálek kávy pije denně 85 procent obyvatel tuzemska, mnozí jí pak konzumují i v daleko větším množství. Podle aktuálního vývoje cen se ale zdá, že v budoucnu si milovníci kávy za tuto pochoutku výrazně připlatí.

Cena kávy prudce roste

Jak píše server Novinky, cena kávy nedávno na burze dosáhla rekordních hodnot. Konkrétně přesáhla hranici 4 500 dolarů za tunu. To je nejvíc za posledních 16 let. Důvodem je slabá úroda této komodity, kterou výrazně ovlivňují aktuální klimatické podmínky.

iZdroj fotografie: MarkBuckawicki / Creative Commons / CC-BY-SA
Kávu má v oblibě mnoho Čechů

Konkrétně je velmi špatná úroda ve Vietnamu, který patří mezi největší producenty kávy na světe, píše web TN. Místní pěstitelé se potýkají s dlouhotrvajícím suchem a nedostatkem vody pro zavlažování kávových plantáží. V problémech jsou však také producenti v dalších zemích, například v Brazílii či Kolumbii.

Výhledy nejsou příznivé

Do budoucna nejspíš nelze příliš očekávat, že by se situace zlepšila. Zejména u vybraných druhů může být situace opravdu kritická. Podle analytičky Asociace pro mezinárodní otázky Barbory Chmelové lze například u oblíbené Arabicy očekávat, že do 50 let zmizí 80 procent ploch, kde je možné tyto kávovníky pěstovat, jak uvedla pro web TN. Je tak pravděpodobné, že kvalitní káva se v budoucnu stane výsadou bohatých a řada běžných lidí bude muset její konzumaci výrazně omezit.

Jedna z nejdůležitějších potravin najednou extrémně zdražuje. Lepší to nebude. Kdo se okamžitě nepředzásobí, bude litovat

Káva navíc zdaleka není jediná potravina, která je vlivem klimatických změn v ohrožení. Události247 již v minulosti psaly o tom, že vlivem extrémního počasí se s problémy potýkají pěstitelé pomerančů či oliv. A nepříznivé výhledy panují i v případě kakaa, ze kterého se vyrábí i řada oblíbených sladkostí, například čokoláda.

Pijete kávu? A jak často? Napište nám o tom do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články