Oblíbená pochoutka všech Čechů extrémně zdražila. Kdo si ještě teď neudělá zásoby, brzy se nedoplatí. Cena poletí ještě výš

Ačkoli ceny velké části potravin v poslední době klesají či alespoň zůstávají neměnné, existují také produkty, které naopak zdražují. Víte, o jaké se jedná?

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Zdá se, že u vybraných produktů zdražování nebere konce. Přestože u velké části potravin se ceny v poslední době ustálily či dokonce mírně klesly, některé produkty nadále zdražují. Patří mezi ně i pomerančový džus, který se aktuálně prodává za skutečně extrémní částky. Pokud ho máte rádi, raději si udělejte zásoby. Podle všeho může tato oblíbená pochoutka mnoha Čechů růst na ceně i nadále.

Za jakou cenu se džus prodává?

Pomerančový džus zdražuje již delší dobu. Události247 o tomto trendu psaly už loni na podzim. Bohužel, růst cen se stále nezastavil. Jak píše web Kupi, aktuálně se 1 litr pomerančového džusu prodává za částku okolo 60 korun. Existují však výrobci, kteří si za něj neváhají říct klidně i 100 korun, což je opravdu vysoká cena.

To potvrzuje i server iDnes. „Litrová krabice Pfanner v Bille stojí 96,90 koruny, tentýž nápoj značky Relax v plastové lahvi vyjde na 74,90. Pouze pokud má člověk štěstí, dá se sehnat „v akci“ za padesát korun,“ psal web iDnes v březnu. Tato pochoutka se tak pro mnohé pomalu stává nedostupným luxusem. Není se proto čemu divit, že mnoho domácností tento nápoj vyřazuje ze svých pravidelných nákupů a raději ho nahrazuje jinými příchutěmi.

Proč tato oblíbená pochoutka zdražuje?

Tím hlavním důvodem jsou klimatické změny, které zapříčiňují špatnou úrodu citrusů. Jak dále uvádí web Kupi, nedostatečná úroda začala již v roce 2022. Zejména v americké Floridě tehdy hurikán Ian způsobil obrovské škody na pomerančových plantážích, což se v dalších letech jen rozšiřovalo. Postupně se do problémů dostali i pěstitelé v Mexiku a Brazílii a výsledkem je, že se produkce pomerančů dostala na nejnižší úroveň za více než 60 let.

iZdroj fotografie: Monica Kaneko / Creative Commons / CC BY-SA
Zlevnění pomerančového džusu očekávat nelze

Aby toho nebylo málo, pro české zákazníky se pak džus od letošního roku zdražil i vlivem vládních úprav sazeb DPH. Jak připomíná server Deník, džusy se od ledna přesunuly z 15procentní do 21procentí sazby DPH, což přineslo další zdražení.

A zlepšení podle všeho v následujících letech očekávat nelze. „V podstatě čtyři z pěti zkonzumovaných sklenic džusu pocházejí z Brazílie, kde nevěří, že se zotaví dříve než v příštích několika letech. Letošní rok tak bude stále ještě slabý,“ cituje web CNN Prima News ekonoma společnosti Texas A&M AgriLife Extension Service Luise Riberu.

Všímáte si zdražování pomerančového džusu? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články