Možná ji už máte ve své peněžence, ani o tom nevíte. Nová pětitisícovka je od té původní téměř k nerozeznání.
Česká národní banka se obměnou bankovek snaží neustále zvyšovat jejich ochranu proti padělání. Psali jsme na Událostech247 o tom, že neplatných bankovek koluje v současnosti mezi lidmi přes 46 milionů kusů, jejich hodnota je přes patnáct miliard korun. Teď je v oběhu zbrusu nová pětitisícikoruna, která doplní dva stávající vzory. Ty zůstanou i nadále v platnosti.
Jak poznat rozdíl
Nová pětitisícikorunová bankovka je v pořadí třicátou emisí korunové bankovky od vzniku samostatné České republiky v lednu 1993. Psal o tom web Peníze. Důvodem pro vydání nového vzoru bankovky jsou „nezbytné změny v technologii tisku ve Státní tiskárně cenin“, uvedla na svém webu Česká národní banka. Nová bankovka se od té starší moc neliší. Poznáte ji podle letopočtu 2023 a podpisu guvernéra ČNB.
Odlišení pětitisícikorun tištěných novou technologií od těch původních je však potřebné ke sledování oběhu bankovek ze strany centrální banky. ČNB začala novou bankovkou postupně nahrazovat stávající pětitisícikorunové bankovky z roku 2009 a 1999, a to v závislosti na míře opotřebení a nutnosti jejich výměny. Tyto staré vzory však zůstávají i dále v oběhu a lidé je proto nemusí v bankách aktivně vyměňovat za nové.
Padělané bankovky poslouží při školeních
Česká národní banka letos zatím zadržela 1787 padělaných bankovek. Ne vždy jsou ale falzifikáty zničeny. Někdy mohou také posloužit osvětě. Před několika lety policisté například zabavili padělatelům z Mladoboleslavska falešné pětitisícovky. Podle České národní banky se tenkrát jednalo o mimořádně zdařilé falzifikáty. Psal o tom web Deník. Bankovky proto posloužily při školení, kde na nich experti ukázali vlastnosti papíru, druhy tiskových technik, způsoby napodobení ochranných prvků a jejich odlišnosti od pravých bankovek.
Zatímco fyzická osoba může podle zákona o oběhu bankovek a mincí přijetí podezřelých platidel odmítnout, právnické osoby, provozovatelé kasin a směnárníci mají povinnost podezřelá platidla zadržet bez náhrady a předat je České národní bance, píše dále Deník. „Hotovost s sebou většinou nemívám a když, tak maximálně tisícovky. Už si ani nepamatuji, když jsem u sebe fyzicky měla pětitisícovou bankovku,“ řekla Událostem247 Anna Koutná z Přerova.