Našli jste v peněžence tuhle 20 Kč minci? Zpozorněte, prodáte ji za více než 100 000 Kč

Některé mince mají pro sběratele obrovskou hodnotu. A zdaleka se nemusí jednat jen o historické kusy.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Nejen několik set let staré mince mohou mít obrovskou hodnotu. Na ceněné kousky mnohdy můžete narazit i v běžném oběhu. I když na první pohled vypadají jako klasické platidlo, díky drobným detailům a odlišnostem mohou mít pro sběratele obrovskou cenu, která výrazně převyšuje nominální hodnotu mince. Zjistěte, o jaké kousky se jedná. Možná takovou minci vlastníte i vy, a ani o tom nevíte.

100 tisíc korun za dvacetikorunovou minci?

Příkladem je dvacetikorun z roku 2000. Tato mince se v loňské dražbě prodala za neuvěřitelných 5 tisíc eur, tedy asi 117 tisíc korun, informuje web TN. Ptáte se, co je na minci tak zvláštního, že za ni byl sběratel ochoten zaplatit tak vysokou částku? Mince má z obou stran vyražený stejný motiv, tedy svatého Václava.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Při notné dávce štěstí můžete nějakou vzácnou minci najít klidě i vy

Díky této chybě je pak mince kuriozní také z jiného důvodu. Vzhledem k chybějící straně se stáním znakem, kde se rovněž nachází rok výroby nelze určit její stáří. „Není možné říct, z kterého roku pochází, protože chybí letopočet. Může být z roku 1993, nebo z roku 2023,“ vysvětlil pro server TN numismatik Jan Jelínek.

Jaké další mince jsou takto ceněné?

Mimořádně žádaná je mezi sběrateli například desetikoruna z roku 1993. Tato 21 let stará mince má na sobě totiž chybně vyražené kč malými písmeny. A za kolik se tento kus dá prodat? Jak před časem informovaly Události247, sběratelé jsou ochotni za ni dát klidně i 600 tisíc korun.

Mince vyražená v roce 2023 má obrovskou hodnotu. Máte ji v peněžence? Neplaťte s ní, dostanete za ni balík

A ze současné doby pak pochází i další vzácné platidlo. Jedná se o polskou minci 5 zlotých vyraženou v loňském roce. Jak informovaly Události247, na sobě má hned několik chyb. Špatná ražba je jak na rubové, tak lícové straně a její hodnota může dosáhnout klidně i několik tisíc korun.

Našli jste někdy starou historickou minci? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články