Nová dopravní značka na silnicích: Řidiči zmatkují a neví si s ní rady. Za porušení přitom hrozí likvidační pokuta

Ačkoli pro mnohé řidiče už je jízda autem rutinní záležitost, stále je na silnicích může leccos překvapit. Příkladem jsou nové dopravní značky.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Mnozí řidiči mají za to, že jakmile jednou splní testy v autoškole a získají řidičský průkaz, nemůže už je na silnicích nic překvapit. Opak je ale pravdou. Tak jako v ostatních oblastech života, také v dopravních pravidlech a nařízeních se leccos mění. Výjimkou nejsou ani novinky v dopravním značení. Nedávno například Události247 informovaly o značce Stop-protisměr, která má snížit riziko vzniku vážných nehod. To však zdaleka není jediná nová dopravní značka, na kterou mohou motoristé při jízdě narazit.

Záhadná značka může být pro řidiče matoucí

Asi každý na silnicích čas od času narazí na značku, které přesně nerozumí a její význam si spíše domýšlí. Mnozí řidiči navíc po získání řidičského oprávnění nepokračují v rozšiřování svých znalostí a nejsou tak seznámeni se všemi novinkami. Riziko nepříjemného překvapení pak obzvlášť hrozí v zahraničí. Snadno se tak může stát, že řidiči najednou zmatkují a neví si s neznámou značkou rady. Za porušení přitom mnohdy hrozí likvidační pokuta.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC- BY-SA
Mnozí řidiči mohou při cestách do zahraničí narazit na značky, které dosud nikdy neviděli

Ačkoli v rámci Evropy existuje jistá unifikace dopravního značení, jednotlivé země mohou používat vlastní značky. Příkladem je Německo. Motoristé zde mohou narazit na značku, na které je červená tečka nad černou šipkou. Přestože jejím cílem má být jízdu usnadnit, způsobit může kvůli neznalosti mnoha lidí spíše zmatek.

Za porušení hrozí mastné pokuty

Značka byla navržena jako pomoc v obtížných dopravních situacích. Slouží jako ukazatel odbočky a jejím cílem je snížit provoz a nehodovost na frekventovaných trasách. Motoristům by totiž měla pomoci snadněji najít alternativní objízdné trasy a zamezit tak tvoření zácp. Řidiči nákladních i osobních vozidel by se díky tomu mohli vyhnout rušným oblastem a provoz by měl být plynulejší.

Na silnicích se objevila nová dopravní značka: Za nedodržení vám hrozí zákaz řízení. Řidiči často netuší, co znamená

Značka však mezi lidmi často vzbuzuje spíše otazníky. Její design s červenou tečkou totiž může vyvolávat dojem zákazu a řidiči se tak obávají, že když neodbočí, dostanou pokutu. Ačkoli toto pravidlo neplatí, finanční penalizace se obávají po právu. Za ignorování značky skutečně mohou dostat pokutu, a dokonce i ztratit bod. Lidé by si tak při cestě k západním sousedům měli dávat dobrý pozor, aby se nepříjemnostem s policisty vyhnuli.

Zdroj: AutoŽivě

Narazili jste někdy na výše zmíněnou značku? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články