Nová povinná výbava auta 2024: Každý si za ni připlatí bezmála 5 000 Kč. Vyhnout se tomu nepůjde, rozhodla EU

Blíží se další rok a s ním sáhnou řidiči opět o něco hlouběji do kapsy. Může za to nařízení Evropské unie.

i Zdroj fotografie: Harry Mitchell / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Každý, kdo vlastní automobil, to zná. Provoz, pohonné hmoty i servis a opravy nejsou nic levného. Zapomínat bychom neměli ani na povinnou výbavu každého vozidla. Evropská unie do ní totiž přidává další prvky. Chce tak pokračovat v boji za snížení smrtelných nehod na našich silnicích. Upozornil na to web AutoŽivě.

Další výbava pro nově vyrobená auta

Evropská unie s novými nařízeními rozhodně nešetří. Jak už jsme na Událostech24 informovali, příští rok pak vejde v platnost mimo další očekávaná novinka, která se bude týkat povinné výbavy v nově vyrobených autech. Jedná se o technologii, která omezuje překročení povolené rychlosti. Tato funkce je známá jako inteligentní asistent rychlosti a pro řidiče má mít podle EU mnoho výhod. Od zavedení nové regulace si také slibuje zvýšení bezpečnosti na silnicích a pokles dopravních nehod.

Nová povinná výbava každého vozu nařízená samotnou EU. Plánuje se, že vás vlastní auto bude sledovat

Povinnost mít tuto novou výbavu v autě budou mít všechna vozidla, která budou vyrobena od července roku 2024. Podle zprávy z Bruselu se nová povinná výbava nebude muset dodatečně montovat na stávající modely. Ten, kdo si ale koupí nový vůz po tomto datu, bude muset draze zaplatit, dodává AutoŽivě. Výrobci totiž budou muset do vozů instalovat mnohem více elektroniky a určitě to nebudou chtít platit z vlastní kapsy. I ty nejlevnější a nejzákladnější modely v Evropské unii tak vyjdou mnohem dráž.

Obecné bezpečnostní předpisy

Podle prvotních informací by se měla cena zvednout minimálně o 200 euro, což je necelých pět tisíc korun. Ze seznamu povinné výbavy, který přinesl web TruckFocus, vyčnívají dvě hlavní položky: rychlostní asistent a černá skříňka. První bude vydávat zvuky, když řidič překročí povolenou rychlost. Ten druhý pak zaznamená a uloží každý pohyb, který řidič ve svém voze udělá. Kombinace obou by měla napomoci snížení nehodovosti. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
EU nařídila, jakou výbavu budou muset mít auta vyrobená od roku 2024

Řízení mě živí a v nákladním autě strávím pět dnů v týdnu. Protože mám soukromou firmu a několik velkých aut, z tohoto nařízení radost nemám, ale co se dá dělat. Není to jediná šílenost, která z Evropské unie přišla,“ řekl Událostem247 pan Zdeněk z Brna, který vlastní přepravní firmu. Nová povinná výbava nákladních vozidel je definována souborem pravidel, který se nazývá Obecné bezpečnostní předpisy. V konečném důsledku se bude vztahovat na všechna vozidla včetně osobních automobilů a autobusů. Zavádí se postupně v letech 2020 až 2029.

Co si o tom všem myslíte vy? Napište nám váš názor dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články