Nová povinná výbava každého vozu nařízená samotnou EU. Plánuje se, že vás vlastní auto bude sledovat

Na řidiče se valí velká novinka posvěcena samotnou Evropskou unií. Platit by měla už od příštího roku.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Řidičům po celé Evropské unii se brzy změní jízda v jejich automobilech téměř k nepoznání. Pokud je vám milá svoboda za volantem, nová regulace Evropské komise vás možná překvapí, možná dokonce i trochu znepokojí. Pojďme si tedy vyjmenovat všechny důležité novinky.

Vlastní auto mě bude špehovat?

Od příštího roku budou muset být nová auta vyrobená v Evropě schopné detekovat rozptýlení řidiče. Systém by měl být zabudovaný už v samotném autě. Ačkoliv už teď řada výrobců instaluje systémy a programy k detekci únavy řidiče, nový povinný systém by měl být podstatně pokročilejší. Technologie je obecně známá jako Advanced Driver Distraction Warning (ADDW). Jejím hlavním úkolem je, jak již bylo zmíněno, monitorovat to, kam se řidič kouká.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Systém ADDW by měl být ve všech autech vyrobených od roku 2024

Jakmile v autě přesáhnete rychlost 20 km/h, ADDW se automaticky aktivuje a pečlivě sleduje, kam se řidič kouká. Pokud se řidičova pozornost odchýlí o víc jak 30 stupňů od předpokládaného výhledu na silnici déle než na 6 sekund, systém začne reagovat. Jakmile ovšem pojedete rychlostí přes 50 km/h, zmíněná časová hranice se u systému ADDW automaticky zkrátí na 3,5 sekundy.

Systém půjde vypnout

Pokud řidič překročí daný čas a nebude se dostatečně věnovat provozu, systém začne hlásit varování. Není ovšem doposud jasné, jak budou daná varování vypadat, či na sebe zvukově upozorňovat. Je klidně možné, že si každá automobilka navrhne svůj vlastní detekční systém. Pro všechny řidiče je ovšem dobrou zprávou, že systém ADDW by mělo být možné v autě mechanicky vypnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos
ADDW bude kontrolovat řidičovu pozornost

Evropská komise si podle zprávy na svém webu od podobného rozhodnutí slibuje, že plošné zavedení systému ADDW povede opět k trochu větší bezpečnosti na evropských silnicích. Na to, zda tomu tak ale podle dat opravdu bude, si budeme ještě muset nějakou chvíli počkat.

Zdroj: Evropská komise, Smart eye, Neonode

Myslíte si, že jde o zvýšení bezpečnosti provozu, nebo o šmírování? Podělte se s námi o vaše názory dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články