Nová povinná výbava platná od 1. ledna: Nařídila to Evropská unie. Vybavení si zaplatí řidiči z vlastní kapsy

Mít auto znamená také znát a dodržovat nejrůznější předpisy a nařízení, jinak se mohou řidiči dostat do velkých problémů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Regulace EU nařizující nové vybavení v autech nejsou žádnou novinkou. Události247 již v minulosti například psaly o tom, že od července 2022 v sobě musí mít nově vyrobená auta několik asistentů. Aktuálně se blíží začátek platnosti další změny. Už od letošního července budou muset mít nově vyrobená auta novou povinnou výbavu.

Evropská unie srší nové nápady

Víte od nás také, že od letošního července bude povinný nový systém pro všechna nová auta v prodeji, a to bez rozdílu. Celkem budou mít všechny nové automobily dva další povinné asistenty, jeden bude hlídat jízdní pruhy. Půjde o aktivní verzi, která tahá za volant a vrací auto za bílou čáru. Smůlu tak budou mít řidiči, kteří jsou zvyklí si najíždět do zatáček. Druhý asistent, kamerový systém v kombinaci s GPS, bude řidiči signalizovat, když překročí povolenou rychlost.

Evropská unie nařídila novou povinnou výbavu u aut. Řidiči si ji ale zaplatí sami

Teď Evropská unie připravuje revoluční změnu v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Z aut by měl zmizet výstražný trojúhelník a má ho nahradit pokročilá technologie, tedy výstražná světla, jak upozornil web Autojournal. Tato novinka však bude platit pouze ve Španělsku. Podle záměru EU by měla být nová výstražná světla homologována. Cílem je rychle a efektivně signalizovat nehodu nebo poruchu vozidla.

Místo trojúhelníků budou na autech majáky

Klíčovým datem pro tuto změnu je 1. leden 2026, kdy má být výměna výstražných trojúhelníků za výstražná světla povinná, píše dále Autojournal. Nová světla budou vybavena LED technologií a budou signalizovat poruchy a nehody z více směrů, což zvyšuje viditelnost a bezpečnost na silnici. Dalším pozitivem bude schopnost přenášet informace o poloze vozidla prostřednictvím mobilní sítě.

iZdroj fotografie: Policie ČR
EU jedná o nové povinné výbavě pro všechny řidiče

To umožní rychlý přístup záchranným složkám k místu nehody nebo poruchy. Takzvané nouzové majáky, označované jako „výstražná světla V16“,  mají magnetickou základnu, která se připevní na střechu auta. Blikající žluté či oranžové světlo je vidět až na vzdálenost jednoho kilometru, popisuje web Živě. Řidiči si navíc tato výstražná světla budou muset koupit a zaplatit sami. „Bude to určitě lepší, než někde potmě chodit za auto a dávat tam trojúhelník,“ říká k tomu Událostem pan Miroslav z Pardubic.

Jaký je váš názor na novou povinnou výbavu? Sdělte nám váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články