Nová povinná výbava už od 1. ledna: Za novou technologii si zaplatí řidiči z vlastní kapsy

Povinnou výbavu čas od času dostihnou změny, na které si řidiči musí zvyknout. Zjistěte, co nového se chystá tentokrát.

i Zdroj fotografie: Atomic Taco/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Blížící se začátek nového roku s sebou přináší vždy řadu změn. Jinak tomu nebude ani letos. Speciální pozornost by novinkám měli věnovat i řidiči. Jak totiž psaly Události247, od 1. ledna začnou platit změny v zákoně týkajícího se pozemních komunikací. To ale není všechno. Automobilky a tím pádem i řidiče ovlivní v budoucnu také další nařízení, ačkoli naštěstí ne od příštího roku.

Řidiči, kteří jezdí pouze v Česku mohou zůstat v klidu

Jak píše web Elektrickevozy, v tuzemsku zůstane povinná výbava beze změn. Nadále tak řidiči v autech budou muset vozit autolékárničku, výstražný trojúhelník, minimálně jednu reflexní vestu a rezervní kolo, případně sadu pro opravu pneumatik. Že nějaká pravidla platí v Česku ale ještě neznamená, že se podle nich řídí i policisté v jiných zemích.

Například v Bulharsku, Rakousku, Slovensku, Itálii či Finsku je nařízená „reflexní vesta pro každého člena posádky, který vystupuje z vozidla během mimořádné události, píše web Garáž. V Chorvatsku zas musí mít auta a přívěsem 2 výstražné trojúhelníky. Je proto dobré zjistit si, jaká pravidla v daném státě platí. A to se logicky týká i změn.

Od ledna 2026 bude nová povinná výbava ve Španělsku

Jak upozorňuje web Autojorunal, jednat se bude o homologované výstražné LED svítilny. Ty by měly nahradit dobře známé výstražné trojúhelníky. Nová technologie bude mít sice řadu výhod. Výstražné světlo bude vydávat do všech stran, a navíc bude schopna sdílet informace o poloze vozu. Zároveň z toho však bude plynout pro řidiče nepříjemná povinnost, a sice zaplatit si novou výbavu z vlastní kapsy. Jak píše web SeznamMédium, předpokládá se, že cena by se mohla pohybovat okolo 30 až 40 eur, což skutečně není málo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výstražný trojúhelník ve Španělsku od roku 2026 nahradí LED svítilny

Jak jsme již zmínili, novinka se zatím týká jen Španělska. To však neznamená, že v budoucnu nečeká podobný scénář i Čechy. Jak totiž píše web Autojournal zrušení výstražných trojúhelníků a jejich nahrazení homologovanými výstražnými svítilnami je jedním z klíčových prvků“ nového návrhu Evropské komise, který se týká bezpečnosti na silnicích. Je tak klidně možné, že za několik let bude i v Česku tato nová výbava v podobě LED svítilen povinná.

Byli byste pro zavedení LED svítilen i v Česku, nebo byste raději zachovali výstražné trojúhelníky? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články