Nové nelítostné radary na silnicích: Policie jejich umístění utajuje. Rozdávají přitom vesele pokuty za 120 000 Kč

Úseků, na kterých se měří nejvyšší povolená rychlost, přibývá. Řidiči by proto měli raději ubrat nohu z plynu, jinak si sáhnou hluboko do kapsy.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

V době moderních technologií jsme pod dohledem téměř na každém kroku. Ulice měst kontrolují kamery, na silnicích jsou zase řidiči monitorováni radary. A že jich není zrovna málo. Psali jsme na Událostech247 například o tom, že za posledních 5 let se jejich počet ve městech zdvojnásobil. Přibývá navíc radarů, které rychlost včetně fotografie auta zaznamenají a v případě překročení povoleného limitu lidem rovnou přijde pokuta.

Zahraniční radary

Nové opravdu přísné radary instalují například v Polsku. Informovali jsme na Událostech247 také o tom, že dokážou monitorovat v jednom okamžiku až 32 aut v 8 jízdních pruzích současně. Nejen polští, ale i čeští řidiči by se proto měli mít na pozoru. Jeden z těchto nových radarů byl totiž nedávno nainstalován nedaleko česko-polské hranice a Češi, kteří jezdí rádi nakupovat do Polska, by tak měli mít opravdu lehkou nohu na plynu.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Některé radary v zahraničí jsou k řidičům z hlediska výše pokut opravdu nelítostné

Na neukázněné řidiče jsou teď přísnější také ve Vídni. Fungují tam totiž nové laserové radary, které dávají pokuty už za překročení rychlosti o pouhé tři kilometry v hodině. Upozornil na to web Autosalon. Pokuty však mohou dostat i zahraniční řidiči, protože tamní úřady je rozesílají po celé Evropě. Navíc se mohou pěkně prodražit. Pokud nebudete dodržovat předpisy, může vás to stát až 120 tisíc korun. 

Řidič může přijít i o auto

Nové radary jsou navíc od těch starých k nerozeznání, protože jsou uloženy v původních boxech. Řidiči jejich rozmístění navíc ani nikde na webu nenajdou, protože podle známého rakouského autoklubu ÖAMTC vídeňská policie rozmístění nových laserových radarů tají. Jak píše Autosalon, nové laserové radary jsou například na dálnici A4 u Vídně ve směru k letišti nebo na vnějším rychlostním obchvatu S1 okolo hlavního města. Aktuálně jich je ve Vídni v provozu 19, píše web Heute.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Umístění většiny radarů v Česku je řidičům dobře známo

Nejnižší pokuta za rychlost v Rakousku je 36 eur, tedy asi 880 korun. Pokud však řidič pojede víc než 30 km/h nad povolenou rychlost, pokuta je v rozmezí od 150 do pěti tisíc eur, tedy 3 700 – 122 tisíc korun, píše Autosalon. Pokud jede řidič ještě rychleji, může dokonce přijít o řidičák nebo rovnou o auto. „Ve Vídni jsme byli nedávno v zoo, ale tam se ani rychle jet nedá, protože po celé hlavní trase je na každém kroku semafor a taky je docela hustý provoz,“ řekl Událostem247 Jiři Netík z Brna.

Přijde vám pokuta 120 tisíc korun za rychlost přiměřená? O váš názor se s námi můžete podělit v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články