Pokud třetina příjmů vaší domácnosti nestačí na zaplacení bydlení, může vám pomoct stát s příspěvkem na bydlení

Mnoho lidí už kvůli zdražování nemá příliš možností, kde ještě ušetřit. Pomoci by jim mohl státní příspěvek určený domácnostem s napjatými rozpočty.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

V době vysoké inflace musí velká část českých domácností šetřit na všech aspektech života. U mnohých úspory spočívají nejen v šetření energiemi, ale také třeba v nákupech levnějších potravin. I přesto mají ale někteří problém vyjít se svými financemi a mohou tak uvažovat i o krajních možnostech, jako je hledání levnějšího bydlení. Pomoci jim přitom může stát, od kterého mohou domácnosti, které splní podmínky určené státem, dostat příspěvek na bydlení.

Nárok na příspěvek má mnoho Čechů

Škála sociálních dávek je v Česku široká. Zatímco na některé jen tak někdo nedosáhne, jiné jsou určené pro široké spektrum obyvatel. Příkladem je příspěvek na bydlení. Podmínkou pro jeho získání je, že výdaje, které jednotlivá domácnost zaplatí za bydlení přesahují 30 procent čistých příjmů, píše web Peníze.

iZdroj fotografie: Takmocsekretovanej! / Creative Commons / CC BY
Na příspěvek na bydlení mají nárok lidé žijící ve vlastním i nájemním bydlení

Výše přídavku se samozřejmě odvíjí od řady parametrů jako je počet členů v domácnosti, výše výdělku či nákladů za bydlení. Jednat se však může skutečně o znatelnou pomoc. Jak uvádí web Novinky, příspěvek může dosahovat i téměř 25 tisíc korun. To platí především pro domácnosti, které nemají žádné příjmy. Průměrná výše příspěvku v červnu dosáhla 6 134 korun, jak na svém webu uvádí MPSV. Vyřízení příspěvku trvá určitou dobu a lidé tak musí počítat s tím, že peníze uvidí až s odstupem několika týdnů či měsíců.

Získání dávek se výrazně zjednoduší

Jak píše web Novinky, žadatelé o příspěvek na bydlení už od července nemusí na úřadu práce osobně předkládat informace o svých příjmech. Namísto toho si úředníci potřebné údaje vyžádají přímo od zaměstnavatelů a lidem tak ubyde další byrokratická zátěž. Tyto změny se navíc týkají také dalších dávek, například přídavků na děti.

Mnozí zaměstnanci se měsíčně obírají o tisíce korun, aniž by o tom věděli. Mohou si přitom zažádat o příspěvek na dojíždění do práce

Příspěvek na bydlení pak zdaleka není jediný způsob, jak stát může lidi v ekonomické tísni podpořit. Mnozí Češi si mohou zažádat třeba o příspěvek na dojíždění do práce, jak v minulosti psaly Události247. Ten přitom v případě vzdálených lokalit může dosahovat i několika tisíc korun měsíčně, což už je pro mnohé skutečně citelná pomoc.

Žádali jste si někdy o příspěvek na bydlení? Napište nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články