O důležité potravině, kterou má doma každý z nás, se zjistily hrozné věci. Koupili jste si ji v Albertu? Hrozí vám velké problémy

Pokud se snažíte stravovat zdravě a dopřáváte si ve velkém ovoce a zeleninu, měli byste dávat pozor na to, co kupujete.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Poslední dobou je konzumace těchto potravin spíše velký risk. Státní zemědělská a potravinářská inspekce upozorňuje na záchyty zboží, které obsahují nadlimitní množství pesticidů poměrně často. Informovali jsme na Událostech247 například o exotickém ovoci liči z Kambodže, které rozhodně nesplňovalo požadavky na zdravou potravinu a bylo plné pesticidů.

Pesticidy jsou prakticky ve všem

Psali jsme také o luštěnině, která lidskému zdraví spíše škodila. V balení bílých fazolí, kterou prodával obchodní řetězec Tesco, byl totiž byl téměř trojnásobně překročen maximální limit reziduí pesticidu propoxur. Tento pesticid se přitom používá třeba do antiparazitálních obojků pro kočky. Lidem by se proto do těla neměl vůbec dostat, protože ho náš organismus neumí odbourávat a mohou se nám v těle hromadit.

Tuhle oblíbenou zeleninu nikdy nejezte: Jde o zdraví. Známý obchodní řetězec nám to tajil, teď ovšem vyplavala pravda na povrch

V pořádku například nebyly ani asijské chilli papričky, které do České republiky dorazily z Kambodži. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce je podrobili laboratornímu rozboru a k jejich překvapení test ukázal přítomnost osmi pesticidních látek v nadlimitním množství. Pesticidy obsahovalo dokonce i oblíbené exotické ovoce liči, které se prodávalo v jedné z pražských prodejen, jak jsme informovali na Událostech247 už dříve.

Ovoce napumpované škodlivými látkami

Pokud vám chutnají broskve a rádi si je dopřáváte celý rok, je možné, že si toto letní ovoce doma zavařujete. Je ale potřeba uvědomit si, kde jste broskve koupili. Obchodní řetězec Albert totiž loni v červenci prodával ovoce, které zdravé rozhodně nebylo. Jednalo se o broskve, které byly dovezeny z Řecka. Proto by málokoho napadlo, že budou doslova napěchovány pesticidy a tedy i nebezpečné pro lidské zdraví. 

iZdroj fotografie: SZPI
Uvedenou šarži potraviny mohou mít lidé například zavařenou v zavařovačkách

Rozbor v akreditované laboratoři v Praze totiž v tomto ovoci potvrdil přítomnost pesticidu chlorpyrifos v množství 0,029 miligramů na kilogram. To je asi třikrát více, než stanovuje příslušný právní předpis. Uvedla to Státní zemědělská a potravinářská inspekce na svém webu Potraviny na pranýři. Pokud jste si tedy z těchto broskví udělali třeba kompot s tím, že si na nich v zimě pochutnáte, určitě ho nejezte. „To už je po několikáté, co čtu, že ovoce v obchodech je spíš zdraví nebezpečné. Lepší ho vůbec nejíst,“ řekla Událostem247 paní Iva z Třebíče.

Koupili jste si někdy v obchodě závadnou potravinu? Podělte se o to s námi v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články