Tuhle oblíbenou zeleninu nikdy nejezte: Jde o zdraví. Známý obchodní řetězec nám to tajil, teď ovšem vyplavala pravda na povrch

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před nadlimitním množstvím pesticidů, které obsahuje téměř každá potravina.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

O tom, že kvalita potravin prodávaných v České republice rapidně klesá, vás na Událostech247 informujeme pravidelně. V poslední době má velké problémy především obchodní řetězec Tesco. Hodně o něm teď bylo slyšet například v souvislosti s balenými tvrdými sýry italského typu. Jak jsme psali nedávno, hned čtyři druhy tohoto výrobku byly viditelně plesnivé.

Ve fazolích byl antiparazitální přípravek

Zákazníci jsou zvyklí, že když nakupují zboží pod obchodní značkou daného řetězce, bývá o poznání levnější. Ne vždy se ale taková koupě vyplatí. Web Potraviny na pranýři upozornil na luštěninu, jejíž konzumace může dokonce vážně ohrozit lidské zdraví. Jde o výrobek Tesco fazole bílé v půl kilovém balení. Kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce totiž prokázala, že v dané potravině byl téměř trojnásobně překročen maximální limit reziduí pesticidu propoxur.

iZdroj fotografie: SZPI
Lidé by danou šarži zeleniny neměli konzumovat

Tento pesticid se přitom používá třeba do antiparazitálních obojků pro kočky. Je to zřejmě třeba z nabídky na webu Heuréka. Pesticidy přitom lidské tělo neumí odbourávat a mohu se proto v našem organismu nahromadit. V současnosti dokáže laboratoř Státní potravinářské a zemědělské inspekce stanovit přítomnost 496 pesticidních látek, a to včetně metabolitů, napsal web CZ test. „No to je teda dost hrozná zpráva. Takže když si koupím tuto fazoli, tak to je jako bych olizovala obojek naší kočky“ řekla Událostem247 Jana Pokorná z Brna.

Pesticidy kam se podíváš

Informovali jsme také o tom, že jako zdravý se tvářil například čaj Yerba maté KHARTA KHADRA, který byl dovezen ze Sýrie. Analýza v akreditované laboratoři potvrdila v hodnoceném vzorku této potraviny přítomnost pesticidu antrachinon v nadlimitním množství. Také tento pesticid se běžně používá k hubení škůdců a Evropská komise ho klasifikuje jako karcinogenní látku. Inspekce proto doporučila všem spotřebitelům, aby čaj okamžitě vyhodili.

V čajích Yerba maté našla česká inspekce zdraví nebezpečné látky. Byl stažen z prodeje

V pořádku například nebyly ani asijské chilli papričky, které do České republiky dorazily z Kambodži. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce je podrobili laboratornímu rozboru a k jejich překvapení test ukázal přítomnost osmi pesticidních látek v nadlimitním množství. Pesticidy obsahovalo dokonce i oblíbené exotické ovoce liči, které se prodávalo v jedné z pražských prodejen.

Koupili jste si někdy jeden ze zmíněných produktů? O vaše zkušenosti se s námi podělte v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články