O másle v Česku se zjistily strašné věci. Máte jedno z nich doma v lednici? Je to horší, než si myslíte

Většina z nás si neumí představit, že by v kuchyni nepoužívala klasické máslo. Ať už k vaření, pečení, nebo na čerstvé pečivo.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Cena másla se však kvůli neustálému zdražování dostává na hodnoty, které už jsou pro mnoho lidí skutečně vysoké. Jak jsme na Událostech247 psali dříve, mnozí lidé se proto snaží na nákupu různě ušetřit. Nižší cena s sebou však často přináší také sníženou kvalitu. V porovnání s ostatními zeměmi tak máme možná nejhorší máslo z celé Evropské unie.

Jak poznat kvalitní máslo

Pravidla pro másla jsou jednoduchá: nesmějí obsahovat žádný jiný než mléčný tuk, musí ho být nejméně 80 procent a vody nanejvýš 16 procent, vysvětluje web Akční ceny. Pro másla není předepsaná pevná doba trvanlivosti. Každý výrobce si ji určuje sám. U českých másel to bývá zhruba 40 dní. V době nákupu měla všechna másla před sebou mít ještě v průměru 25 dní. Časopis dTest v roce 2022 vyzkoušel kvalitu šestnácti nejběžnějších másel. 

Máslo za více než 2500 Kč za několik kilogramů je v Česku realitou. Dovolí si ho jen bohatí

Všechny testované výrobky prošly zkouškou pravosti na výbornou. Respektive všechna másla obsahovala udané procento tuku, nejčastěji tedy klasických dvaaosmdesát procent, píše web iReceptář. Velká část z nich však kvůli nižším cenám putuje do českých prodejen potravin z Polska. Jde o téměř každé druhé máslo. Navíc bývá často zmražené a pak znovu rozmražené. Webu Seznam Zprávy to potvrdila prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

Téměř polovina másel je z ciziny

V obchodě platí, že dokud v určité kategorii dovážíte 25 procent výrobků, je to v pořádku. Pokud číslo přeleze 30 procent, začíná problém pro domácí výrobce,“ vysvětlila Večeřová pro web. Dovozy v mléčné kategorii se podle odhadů však dostaly už na 40 procent. Výrobky jsou často z Polska, ale také z Německa. Jsou přitom vyrobené z českého mléka. „Naše máslo je přitom kvalitní, navíc je čerstvé. Ze zahraničí k nám dost často putuje takzvané máslo stolní. Přemražené, které bylo někde skladováno a pak může být levnější,“ dodává pro Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Máslo je oblíbenou surovinou při vaření

Tradičně se prodávají másla o hmotnosti 250 gramů, ale v posledních letech se objevují i výrobky o hmotnosti 200 gramů. Tento rozdíl na první pohled možná ani neodhalíte, proto si obaly pečlivě prostudujte. Například biomásla a další speciální druhy se často prodávají i v menších baleních o hmotnosti 125 gramů, ale svou cenu vynahrazují výjimečnou chutí, radí web Kupi.Klasické máslo používám třeba do bramborové kaše, na pečivo si kupujeme Zlatou Hanou ve vaničce, což je měkká alternativa,“ řekla Událostem247 paní Majka.

Co si o tom myslíte vy? Řekněte nám váš názor v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články