O tolik se českým seniorům zvýší od 1. ledna 2024 důchod. Málo, nebo moc?

Čeští senioři byli v posledních měsících zvyklí na to, že jim vláda přidává peníze. Teď je však potřeba šetřit a odráží se to i na důchodech.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

O tom, že české důchody procházejí velkými změnami, informujeme na Událostech247 pravidelně.  Stav veřejných financí totiž není dobrý a aktuálně nastavený důchodový systém se zdá být dlouhodobě neudržitelný. Vláda proto připravila opatření, mezi která patří i několik změn ve vyplácení důchodů.

Důchod se navýší všem stejně

Průměrný důchod v České republice dosáhne od 1. ledna částky 20 693 korun. Jeho základní výměra stoupne každému důchodci o 360 korun. O tuto sumu se zvýší všechny důchody v Česku. Uvedená částka odpovídá dřívějšímu odhadu ministerstva, které s jeho potvrzením čekalo na údaje statistického úřadu o mzdách za druhé čtvrtletí. Státní rozpočet vyjdou valorizace na 12,3 miliardy korun. Psal o tom web iDnes.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Všichni důchodci by si podle vládního rozhodnutí měli od 1. ledna 2024 polepšit o 360 Kč

Ke zvýšení důchodů dojde automaticky a nebude nutné o něj žádat. Díky červnové mimořádné valorizaci a nadcházející pravidelné lednové valorizaci by mělo dojít k mírnému růstu reálné hodnoty důchodu, a to o 0,9 procenta v porovnání s rokem 2023. Poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě dosáhne v lednu úrovně 44,9 procenta, píše web České důchody.

Spočítejte si, o kolik si přilepšíte

Důchody budou k 1. lednu příštího roku valorizovány plně o inflaci a polovinu růstu reálných mezd. Aby mohla novinka začít včas platit, potřebovala vláda podpis prezidenta Petra Pavla, který měl ale pochybnosti. Novelu sice nakonec podepsal, ale vejít v platnost k 1. září 2023 už nestihla. Znamená to tedy, že lednová valorizace proběhne ještě podle starých pravidel, připomíná iDnes. O kolik se vám tak zvedne od ledna 2024 důchod, si můžete spočítat na důchodové kalkulačce na webu Peníze. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Důchody jsou především v poslední době hojně diskutované téma

Úpravy v systému mimořádných valorizací jsme museli udělat hlavně proto, aby se nerozevíraly nůžky mezi bohatšími a chudšími seniory,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. „mám v poslední době pocit, že vláda na nás staré kašle. Mám sice důchod přes 18 tisíc korun, ale protože jsem sama a mám vysoký nájem, moc peněz mi i přesto nezbude,“ řekla Událostem247 Jarmila Horáková z Brna. 

Je podle vás navýšení 360 korun dostatečné? Váš názor nám řekněte dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články