Obchod, který prodává všechno zadarmo. Lidé si prostě vezmou co chtějí a odejdou bez placení

Přibývá lidí, kteří se ocitají ve finanční tísni a nemají peníze ani na nákup základních potravin. Aktuálně pro ně v jedné zemi vznikla pomoc, jaká v Česku nemá obdoby.

i Zdroj fotografie: Triplec85 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Poté, co došlo k prudkému zdražování potravin, začali mnozí lidé ještě více hledat různé způsoby, jak na nákupech ušetřit. Samozřejmostí jsou různé alce a slevy nebo kupování produktů od levnějších značek. Že by ale někde byly potraviny zcela zadarmo? Jeden takovýto obchod v létě otevře v Kanadě.

Obchod, kde lidé nepotřebují peníze

Nepůjde však o jen tak nějaký obyčejný obchod. Jak píše web iDnes, má se jednat o komunitní centrum potravinové banky. Otevřít ho plánují v městě Regina a lidé si zde skutečně budou moci nakoupit zcela zdarma. Jedním z důvodů, proč se k tomuto kroku tamní nezisková organizace rozhodla přikročit, je vysoký počet lidí, kteří se ocitají v nouzi a na potravinovou banku se obracejí. Každý měsíc si pro potraviny chodí asi 16 tisíc tamních obyvatel, jak dále píše web iDnes.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Lidé si v kanadském komunitním centru potravinové banky mohou nakoupit zcela zdarma

A jak bude obchod tedy fungovat v praxi? Lidé v nouzi sem budou moci chodit podobně jako do běžného supermarketu – otevřeno bude pět dní v týdnu. Lidé v nouzi si sem po zaregistrování se u potravinové banky chodit pro potraviny 1krát za 2 týdny, přičemž celkem si budou moci odnést potraviny v hodnotě 200 dolarů, což je asi 3 300 korun.

Potravinové banky fungují i v Česku

Podobný obchod by nejspíš uvítali i mnozí lidé v Česku. Zde se sice zatím nic podobného nechystá, síť potravinových bank zde však funguje. Jak psaly Události247, celkem se v Česku nachází 15 poboček potravinových bank. Určeny jsou pak pro celou škálu lidí, kteří se ocitají v existenční nouzi. Využít je tak mohou například senioři, matky samoživitelky nebo nízkopříjmové rodiny s dětmi.

Potraviny zadarmo: Někteří Češi na ně mají nárok. Kdo se neozve, ten nic nedostane

To, jak potřebné tyto organizace pro mnohé lidi jsou, dokládají i data. Čechů, kteří jsou na jejich pomoc odkázaní, totiž v poslední době přibývá. Jak pro server TN řekl předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček, na hranici příjmové chudoby se v tuzemsku aktuálně nachází asi 1 milion lidí.

Myslíte si, že by podobné centrum potravinové banky mělo vzniknout i v Česku? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články