Oblíbená banka v Česku si upletla na své klienty bič. Kdo si nedá pozor, přijde kvůli oblíbené službě o statisíce

Banky v Česku si za mnoho svých služeb účtují nesmyslně vysoké poplatky. Při využití investičních programů pak klienti mohou přijít i o více než 1 milion korun.

i Zdroj fotografie: Česká spořitelna
                   

Ačkoliv se obliba investic zvyšuje, spousta Čechů má stále své peníze na běžných nebo spořicích účtech. A to i přesto, že jim z dlouhodobého hlediska nepřinášejí žádné zhodnocení. Jako by toho nebylo málo, banky si pak na své klienty připravují nejrůznější poplatky a ve výsledku pak člověk přichází o skutečně vysoké částky. Například taková UniCredit Bank má nastavené poplatky za platební příkazy, papírové výpisy nebo také informační SMS. Další banky si pak účtují vysoké poplatky za investování.

Banky a jejich poplatky

Zatímco banky každoročně hlásí rekordní zisky a vyplácejí miliardy svým akcionářům, běžní klienti mají často dojem, že z těchto úspěchů neprofitují. Digitalizace sice vedla k úsporám na straně bank, ale ty se většinou nijak výrazně nepromítají do výhodnějších podmínek pro zákazníky. Mnohé poplatky tak zůstávají nejen vysoké, ale často i dobře maskované. Aby toho nebylo málo, peníze uložené na běžných a spořicích účtech se nijak nezhodnotí a ve výsledku tak člověk pomalu o peníze přichází. Na to banky reagují svými investičními produkty, které tomu mají zabránit a lidem naopak peníze vydělat. Má to však jeden velký háček.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Banky z nás jdou vyždímat naše peníze: Nové poplatky se dotknou těchto klientů. I vás?

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Česká spořitelna má nastavené vysoké poplatky

Jak redakce Událostí247 zjistila, například taková Česká spořitelna si ve svém programu investování nastavila skutečně vysoké poplatky. Jak upozorňuje realitní investor Pavel Fohler, při pravidelné investici 2 500 Kč měsíčně po dobu 30 let by klient na poplatcích mohl přijít o 1,23 milionu korun.

Volba správného brokera je v dlouhém investičním horizontu zásadní. V ČR naštěstí máme mnoho brokerů, kteří jdou příkladem a mají poplatky velmi nízké. Na druhé straně spektra ale máme většinou banky, které mají ‚neuvěřitelné‘ ceníky, kterým porozumět je nadlidský úkol,” komentoval na svém profilu na síti X.

V čem je problém

Příspěvek Pavla Fohlera, který se důkladně podíval na investiční program České spořitelny, jasně ukazuje, že samotná investice není tak výhodná, jak se na první pohled může zdát. Bez ohledu na výši investice si banky obvykle účtují poplatek 0,4 % z každé transakce – ať už jde o nákup, nebo prodej. Na první pohled zanedbatelná sazba se však rychle nasčítá. Zásadní problém je ale minimální výše poplatku – například zmíněná Česká spořitelna má stanoveno minimum 17 dolarů (cca 360 Kč). To znamená, že i při malé měsíční investici zaplatíte fixní částku, která výrazně snižuje výhodnost celého procesu.

Jedna z největších bank v ČR masivně zdraží poplatky. Za výběr hotovosti z bankomatu se bude platit

Na každého klienta, který investuje přes Českou spořitelnu, pak čeká i poplatek za každý obchod, a to konkrétně 0,40 %, avšak nejnižší poplatek musí činit 17 dolarů. Každý tak musí počítat s tím, že nejen při nákupu, ale také prodeji bude muset vynaložit vysoké náklady. Česká spořitelna si navíc účtuje i za evidenci cenných papírů, což pak samotnou investici ještě prodražuje. Je tedy důležité vybrat si správnou investiční platformu a zvážit také všechny alternativy.

Patříte mezi klienty České spořitelny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články