Banky z nás jdou vyždímat naše peníze: Nové poplatky se dotknou těchto klientů. I vás?

V posledních letech si většina z nás zvykla vyřizovat většinu věcí přes internet, aniž by musela chodit třeba do banky nebo na úřad.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Přes internet si v dnešní době můžete vyřídit například řidičský průkaz. Ušetří vám to cestu a stání ve frontě, úředníkům zase díky tomu ubude práce. O podobný model se snaží také banky, které by chtěly své klienty přimět k používání internetového bankovnictví. Má jim to pomoci ušetřit peníze a zaměstnancům bank zase ubrat práci, jak jsme na Událostech247 psali několikrát.

Přes internet se dá vyřídit prakticky vše

Vyšší poplatky zavedla pro své klienty od 1. října například Moneta Money Bank. Změna poplatků se týká zadávání plateb na pobočkách, výběru hotovosti na pokladnách nebo vybraných operací na bankomatech, jak jsme na Událostech247 informovali nedávno. Banka se klienty snaží přimět k tomu, aby více využívali platby přes internet, což mají zdarma. „Já myslím, že v dnešní době už je to standardem, do banky už chodí snad jen starší lidé,“ řekl Událostem247 pan Pavel z Ivančic.

Klienti známé české banky zuří: Od 1. října nám napaří nesmyslné poplatky, to snad nemyslí vážně

Mezi banky, které zvyšují poplatky za některé služby, patří také třeba UniCredit Bank nebo ČSOB. I ony se snaží, aby klienti více využívali online bankovnictví a nezatěžovali zbytečně pracovníky na bankovních přepážkách. Vždyť přes internetové bankovnictví je dnes možné založit si nový účet nebo si třeba požádat o půjčku. Peníze pak mají klienti na kontě ve většině případů do několika minut.

Zdražují prakticky všechny banky

Některé banky v posledních dnech zdražily, nebo ještě zdraží také potvrzovací SMS zprávy, které lidem chodí například při platbě kartou přes internet nebo při přihlášení do elektronického bankovnictví. Upozornil na to web Novinky. Zdražení se ale týká také papírových výpisů a plateb na pobočce. Ke zpoplatnění potvrzovacích SMS přistoupila například Moneta Money Bank. Pro své klienty mladší 65 let je zpoplatnila pěti korunami za jednu zprávu. 

iZdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don (Chữ Hán: 徵國單) / Creative Commons / CC-BY-SA
Banky v poslední době hojně zdražují některé své služby

Od listopadu zpoplatnila SMS také ČSOB, nově stojí 2,50 koruny a také UniCredit Bank, která zvedla jejich cenu z 1,50 na čtyři koruny. Z 2,90 na čtyři koruny podražilo také zasílání informačních SMS, píší Novinky. Od konce ledna příštího roku chystá zdražování také Česká spořitelna. Ceny potvrzovacích, informačních a přihlašovacích SMS stoupnou ze 2,50 na 3,50 koruny.

Ceny papírových výpisů se zvednou z 50 na 70 korun. Platební příkazy na pobočce zdraží ze 100 na 125 korun, stejně jako vklady a výběry na pobočce. Oboje ale zůstane zdarma pro lidi nad 70 let, dodává dále server Novinky.

Co si o navýšení zmíněných poplatků myslíte vy? Napište nám váš názor v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články