Pozor: Oblíbené pochoutky z obchodů jsou hazard se zdravím. Máte jednu z těchto potravin doma?

Zatímco někdo se této potravině v supermarketech vyhýbá obloukem, jiný na ni nedá dopustit. Milovníci této pochoutky by si ale měli dát pozor, zda je skutečně bezpečná.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Datum minimální trvanlivosti zdaleka není jediná věc, kterou by si lidé před konzumací zakoupených potravin měli kontrolovat. Ačkoli produkty prochází řadou kontrol, i tak se čas od času do regálů obchodních řetězců dostane něco, co by tam být rozhodně nemělo. Důkazem je římský kmín prodávaný v Albertu či mandle prodávané v Tescu, o čemž psaly Události247. Na jaké pochoutky byste si měli dát pozor tentokrát?

Při koupi těchto potravin se vyplatí obezřetnost

Zbystřit by měli ti, kteří mají rádi různé pomazánky. Obliba těchto potravin je mezi Čechy velká a supermarkety proto nabízí bohatý výběr těchto produktů. Asi každý dobře zná názvy jako budapešťská, tuňáková, vajíčková, rybí či chlebíčková. I když mohou být pomazánky lákavou volbou pro rychlou a chutnou svačinu či oběd, měli by být Češi obezřetní, kde a jaký produkt si kupují.

Tuhle potravinu má doma každý z nás. Kdo si ji koupil v Albertu, musí ji ihned vyhodit. Zjistilo se o ní něco hrozného

Asi každému se čas od času stane, že něčeho uvaří víc a pak to dojídá ještě několik následujících dní. A to se může stát i výrobcům pomazánek. Přidávají do nich proto konzervační látky, díky nimž tato pochoutka vydrží déle. Všeho by se ale mělo užívat s mírou a to platí i u konzervantů.

Jaké škodlivé látky se mohou v pomazánkách vyskytovat?

Jedním z hojně používaných konzervantů je benzoan sodný. A právě vyšší obsah této látky se zjistil například v tuňákové pomazánce z Lidlu, jak píše web Fér potravina. Ptáte se, v čem je tento běžně používaný konzervant rizikový? Zejména při působení tepla a světla může napáchat pěknou paseku. „V kombinaci s kyselinou askorbovou a benzoanem draselným a benzoanem sodným se může tvořit benzen, který je znám jako karcinogen,“ upozorňuje server Fér potravina.

iZdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
Mnozí Češi si pomazánky kupují i domů

A kvůli jakým dalším látkám může být konzumace pomazánek v nadsázce řečeno hazard se zdravím? Třeba kvůli látce Ethylendiamintetraacetát vápenato-disodný. I ta se hojně využívá jako konzervant u pomazánek a dalších potravin. Zejména při častější konzumaci ale může zapříčinit vznik nedostatku důležitých kovů. A ve velkém množství „může způsobit střevní potíže, svalové křeče nebo poškození ledvin (krev v moči)“ dodává server Fér potravina.

Kupujete si v supermarketech pomazánky, nebo ne? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články