Všemi oblíbený český obchod navždy končí. Milovali jsme to tam, už tam ale nikdy nenakoupíme

Obchod, do kterého si pro své oblíbené lahůdky s oblibou chodilo mnoho Čechů, zavřel. Víte, o který jde?

i Zdroj fotografie: Santeri Viinamäki/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Poslední roky gastronomickým podnikům příliš nepřály. Nejdříve tu byla pandemie koronaviru a s ní spojené lockdowny, poté přišla energetická krize a navrch obrovská inflace. Mnozí provozovatelé tak museli své podnikání výrazně omezit či dokonce zavřít. Aktuálně do jejich řad přibyl další oblíbený gastro obchod, na který mnoho Čechů nedalo dopustit.

Který obchod zavírá tentokrát?

Jedná se o pražské lahůdkářství Zlatý kříž. Šlo přitom o skutečnou ikonu. Jak před pár lety psal web Aktuálně, tento obchod měl v Praze stoletou tradici a zákazníci zde mohli vybírat zhruba ze 70 druhů chlebíčků. Nyní je ale konec a ti, jež toto místo milovali, už si zde nejspíš nikdy nic nekoupí.

iZdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
Oblíbené chlebíčky už si lidé v lahůdkářství Zlatý kříž nekoupí

Jak informuje web iDnes, toto známé lahůdkářství Zlatý kříž definitivně ukončilo svou činnost. Problémy, jež obchod měl byly podle všeho dlouhotrvající. Jak dále píše web iDnes, podle dat portálu Justice.cz lahůdkářství bylo od 26. ledna 2024 zařazeno do procesu likvidace.

Proč lahůdkářství skončilo?

Bývalí provozovatelé se k věci nevyjádřili, takže o důvodech konce lze pouze spekulovat. Někteří mají za to, že svůj podíl na tom mohl mít vysoký nájem či všeobecně nízké prodeje zapříčiněné ubývající klientelou. „Praha 1 se zkrátka vylidňuje a pekařství i lahůdkářství postupem času zavírá. Nyní se daří hlavně těm, kteří se soustřeďují na nabídku pro zahraniční turisty,“ řekla pro server iDnes Martina Lazarová z výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života na Praze 1.

Na závěr zmiňme, že s problémy se v Česku v nedávné době potýkalo více obchodů prodávajících lahůdky. Loni například server Deník informoval o tom, že v Českých Budějovicích zavřela Restaurace Karla IV., kam lidé s oblibou chodili na obědy či pro chlebíčky. Před několika měsíci ukončil svůj provoz i výrobce masa a lahůdek Gurmán Sedlnice na Novojičínsku, píše web Deník. A jiné známé lahůdkářství, Libeřské lahůdky v Praze, loni alespoň zvýšilo ceny, aby se na trhu udrželo, jak informovaly Události247.

Navštívili jste někdy lahůdkářství Zlatý kříž? Napište nám o tom do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články