Oblíbený sýr z Albertu je jedna velká lež: Ani zdaleka není to, za co se vydával. Máte ho doma?

Jestli jste milovníky italských sýrů, možná máte v lednici také mozzarellu, která má v kuchyni pestré využití. Tato by vás ale mohla zklamat.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mnohé z nás by ani nenapadlo, že mozzarella, kterou obchody prodávají v sáčku, může být ošizená co se týká gramáže. Psal o tom už dříve web Vitalia. Už před několika lety se v obchodech prodávala balená mozzarella, která byla skoro o dvacet gramů lehčí, než bylo uvedeno na obalu. Redaktoři webu dokonce našli rekordmana, který vážil o 43 gramů méně, než bylo daklarováno.

Klamání zákazníků je běžné

Podobná praxe bohužel dál přetrvává. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce vyrazili na kontrolu do prodejny Albert na Praze 6. Zaměřili se na to, jestli má balení sýru mozzarella skutečně takovou hmotnost, jakou výrobce uvádí na obalu. Šlo o sýr, ne o nálev, ve kterém byl uložen. Ukázalo se, že jejich tušení bylo správné a že sáček s mozzarellou s názvem ITALAT MOZZARELLA tradiční italský sýr byl opravdu lehčí.

iZdroj fotografie: SZPI
Jedná se o poměrně známou a často kupovanou značku sýru mozarella

Inspekce proto výrobek zařadila do kolonky „falšované potraviny.“ Když se podíváte na web Potraviny na pranýři, uvidíte tam, že se zdaleka nejedná o ojedinělý záchyt. V hmotnosti bochánku mozzarelly šidí nejeden výrobce. Většinu zákazníků přitom ani nenapadne, aby si zboží doma jen tak pro kontrolu převážili a o nekalých praktikách výrobců často nemají ani tušení.

Váhová tolerance neexistuje

Zrovna nedávno jsem dělala těstoviny s mozzarellou a musela jsem ji kvůli receptu zvážit. Je pravda, že tam byla odchylka asi 15 gramů, tak jsem tomu nevěnovala pozornost, ale v pořádku to určitě není,“ řekla Událostem247 Andrea Bečvová ze Šlapanic. Pokud se zákazník setká s rozdílem mezi skutečnou hmotností a váhou deklarovanou na obalu, měl by upozornit prodejce. „Pokud spotřebitel doma naváží jinou hmotnost výrobku, než výrobce na obalu uvádí, měl by se obrátit na příslušný regionální inspektorát SZPI,“ uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Balené potraviny nemusí vážit tolik, kolik obchody uvádí

Méně zboží, než je uvedeno na obalu, prodával taky třeba obchodní řetězec Penny ve Svitavách. Už dříve jsme na Událostech247 informovali o tom, že reportéři TV Nova tam našli ve „dvoukilogramovém“ balení pomerančů ovoce jen o váze 1800 gramů. Méně však v prodejně vážily nejen pomeranče, ale i brambory a všechny půlkilové chřesty. „Když obchodník uvádí, že obsah výrobku má 2 kilogramy, tak by to tak opravdu mělo být. Rozhodně nesmí mít třeba 1,8 kilogramu, žádná taková tolerance neexistuje,“ řekl pro Události247 mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Máte zkušenosti s tím, že výrobek vážil méně, než jakou hmotnost výrobce uvedl na obalu? Podělte se o to s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články