Od 1. prosince 2023 Čechům začnou ve velkém mazat e-maily. Už se k nim nikdy nedostanete. Dotkne se to i vás?

Většina lidí v dnešní době používá emailovou komunikaci. Pokud však máte více účtů a ne všechny používáte, mohli byste o svá data brzy přijít.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Společnost Google chystá velkou čistku svých úložišť, což bude mít velký dopad na některé uživatele, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Google se totiž rozhodl, že neaktivní účty jednoduše smaže. Týká se to účtů, které nikdo nepoužíval dva roky. Bude smazán i veškerý obsah, včetně záloh. 

Google smaže úplně všechno

Dosud přitom žádné omezení, jak často se uživatelé musí k účtu přihlásit, neplatilo. Lidé by tak o ně snadno mohli přijít, upozornil web Mirror. Změna začne platit od 1. prosince 2023. Každý, kdo nevyužívá svůj Google účet nebo se do něj nepřihlásí minimálně dva roky, o svůj učet přijde včetně veškerého obsahu. Nejde jen o Gmail, ale také o data uložená na Google disku. Tedy o dokumenty, fotografie, údaje v kalendáři, nebo dokonce o přístup na YouTube.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Někteří lidé přijdou nenávratně o své data u společnosti Google

Lidé chtějí, aby produkty a služby, které používají on-line, byly bezpečné. Proto jsme investovali do technologií a nástrojů na ochranu našich uživatelů před bezpečnostními hrozbami, jako jsou spam, phishingové podvody a krádeže účtů,“ vysvětlila na webu produktová manažerka společnosti Google Ruth Kricheliová. Podle Googlu jsou hrozbou právě neaktivní účty, u kterých je až 10krát nižní pravděpodobnost, že budou mít nastaveno dvoufázové ověření, než je tomu u těch aktivních.

Společnost pošle upozornění

To znamená, že tyto účty jsou často zranitelné. Jakmile je účet kompromitován, může být použit pro cokoliv. Od krádeže identity po vektor pro nežádoucí nebo dokonce škodlivý obsah, jako je spam,“ cituje Kricheliovou web Novinky. Jak připomněla agentura Reuters, ještě v roce 2020 přitom Google tvrdil, že na neaktivních účtech bude mazat pouze obsah a samotné účty zůstanou zachovány. Nová politika se týká pouze osobních účtů a nijak se nedotkne organizací, jako jsou školy nebo podniky, které také využívají účty na Googlu.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Mazání e-mailů od společnosti Google začne 1. prosince 2023

Uživatelé, kteří své účty pravidelně užívají, se nemají čeho obávat. Ostatní, kterých se smazání týká, dostanou od společnosti upozorňující e-mail. „Zašleme upozornění na emailovou adresu účtu i na sekundární e-mail, pokud byl poskytnut,“ cituje prohlášení Googlu web TN. „Tohle naštěstí neřeším, mám sice dva účty, na Googlu i na Seznamu, ale oba aktivně používám. Navíc mám Google samozřejmě propojený se svým telefonem, takže bez toho bych byla v háji,“ řekla Událostem247 paní Marta z Jaroměřic.

Přihlašujete se ke svému e-mailu pravidelně? Říct nám můžete v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články