Neaktivní uživatelé účtů od Googlu mohou přijít o svá data. Technologický gigant je chce smazat

Účet na Googlu si v minulosti založil asi téměř každý. Zdaleka ne všichni ho ale pravidelně používají, přestože se k němu vážou jejich data.

i Zdroj fotografie: The Pancake of Heaven! / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Web Mobilizujeme informuje, že se Google chystá k velké údržbě svých úložišť, což bude mít velký dopad na některé uživatele. Společnost hodlá neaktivní účty smazat. Toto opatření má nejen uvolnit úložiště, ale také zabránit zneužití účtů. Akci Google odstartuje v prosinci, ale s varováním přichází už nyní. Web Mobilizujeme upozorňuje, že společnost vydala oznámení popisující naložení s účty určenými k likvidaci. Ty, které jsou neaktivní dva roky budou smazány. S nimi i veškerý obsah, včetně záloh. Lidé tak mohou přijít o cenná data.

Nenávratný konec

Emailová adresa bude nepřístupná. Pryč budou i data z Google Kalendáře, Disku, Workspace či YouTube, dodává web Mobilizujeme. Definitivně budou odstraněny například i dokumenty či fotky na Googlu. Takový postup byl nicméně očekáván. Web Samsung Magazine připomíná, že firma Google už před třemi lety upozornila, že bude mazat obsah v neaktivních účtech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kvůli dlouhé neaktivitě některých účtů mohou být z YouTube smazány i některé populární videoklipy

Celý proces má probíhat postupně. Začátek je stanoven na prosinec letošního roku. Jako první přijdou na řadu účty, které byly jen založeny, ale nikdy nebyly využity, píše web Samsung Magazine. Lidé se ale nemusí být, že by smazání účtu přišlo bez varování. Google bude v průběhu několika měsíců zasílat oznámení s upozorněním na smazání, a to jak na neaktivní email, tak i na ten určený pro obnovení, pokud ho dotyčný zadal.

Vše bude velmi postupné

Smazání se zatím nemusí navíc obávat firmy či školy. Společnost chce začít s mazáním pouze bezplatných účtů. K uklidnění jednotlivců by mělo posloužit také to, že opravdu půjde o mazání jen neaktivních účtů. Web Samsung Magazine píše, že aktivitou se rozumí vedle samotného přihlášení také čtení či odesílání emailu, používání Disku Google, sledování videa na YouTube, stažení aplikace z obchodu Google Play i dokonce přihlášené používání vyhledávače Google.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Každý účet Google má k dispozici 15 GB úložného prostoru pro Gmail, Disk Google a Fotky Google

Za používání je navíc považováno také používání přihlášeného zařízení se systémem Android. Ti, kteří mají na Googlu účet jen k fungování chytrého telefonu, tak mohou výt také v klidu. Web Aktuálně připomíná, že americká internetová společnost tímto opatřením chce zabránit bezpečnostním hrozbám, a to včetně hackerských útoků. Ti, kteří nechtějí o svůj účet přijít mají do konce roku jednoduchý úkol. Postačí se ke svému účtu přihlásit, odeslat email, případně si cokoli vyhledat ve vyhledávači či pustit na YouTube.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články