Od 1. září se rozjedou kontroly domácností. Kdo bude mít doma moc starý spotřebič, schytá pokutu 50 000 Kč

Kdo doma používá tento kotel, tomu do září bude hrozit pokuta. Nezáleží na tom, že spotřebič je v pořádku a funkční.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Desítkám tisíc českých domácností bude nejspíš už téměř za 2 měsíce hrozit nová mastná pokuta. Důvod? Svá obydlí stále vytápí kotli 1. a 2. třídy, které budou od letošního září pro svou neekologičnost zakázány. Kdo se do té doby nařízení nepodřídí a tento spotřebič si zavčas nevymění, tomu mohou úřady napařit pokutu až 50 tisíc korun.

Kotel si stále nevyměnilo přes 100 tisíc domácností

Jak píše web Deník, odhaduje se, že výměnu neekologického kotle stále neprovedlo asi 150 tisíc českých domácností. Moc času už jim na to přitom nezbývá. Jak již dříve upozornily Události247, kdo bude od letošního září stále k vytápění požívat starý kotel 1. a 2. třídy, tomu bude obec moci udělit pokutu až 50 tisíc korun. A to dokonce i opakovaně.

Statisícům Čechů hrozí letos pokuta 50 000 korun za špatné vytápění. Kontrolovat se budou všechny domácnosti

Ne každý kotel, který je starý, však požadovaná kritéria nesplňuje. Jak uvádí server ČT24, poznat, že se jedná o zmíněný neekologický kotel, lze podle na něm nalepeném štítku. Druhou možností, jak emisní třídu zjistit, je pak podle servisního protokolu neboli prohlídky kotle.

Lidé mohou na výměnu získat dotaci

Výměna kotle pro rozpočty domácností rozhodně není levná záležitost. Jak dále uvádí web Deník, pokud by lidé pouze chtěli kotel na tuhá paliva vyměnit za novější, stát je to bude okolo 150 až 200 tisíc. Ještě dráž by je pak vyšlo, pokud by se místo toho rozhodli přejít na vytápění tepelným čerpadlem. Zde jsou počáteční pořizovací náklady od 200 tisíc korun výš. Naopak přechod na topení elektřinou je v začátku levný, z dlouhodobého hlediska však výdaje patří mezi ty vyšší.

iZdroj fotografie: Luca at Polish Wikipedia / Creative Commons / CC-BY-SA
Starý kotel na tuhá paliva má doma stále spousta Čechů

Ti, kteří již nyní nemají peněz na rozdávání, pak mohou na výměnu kotle použít peníze ze státní dotace. Jak ministerstvo životního prostředí píše na svém webu, do konce srpna mohou Češi žádat o příspěvek z programu Kotlíková dotace nebo Nová zelená úsporám. Může jít o částky v řádech desítek tisíc korun až více než 100 tisíc korun.

Jak nicméně pro web Seznam Zprávy podotkl prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka, i s vysokými dotacemi bude lidi výměna kotle stát desetitisíce korun. A to je výdaj, který si mnohé z domácností nemohou dovolit.

Jak své domovy vytápíte vy? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články