Od března 2024 začne policie lidem brát auta. Stačí udělat špatně jednu věc a domů půjdete pěšky

Pokud řídíte auto, pak zbystřete. Tresty za některé přestupky se totiž zpřísní a v krajním případě vám policisté dokonce mohou sebrat i auto. Zjistěte, kde toto nebezpečí hrozí.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Na to, že za porušení dopravních předpisů následuje trest od policie si již řidiči zvykli. Kromě finančních pokut či trestných bodů dokonce mohou policisté řidičům za obzvlášť významné porušení pravidel sebrat řidičský průkaz. Že by ale lidem policie brala i auta? Pokud vám to zní jako zlý sen, pak pro vás máme špatnou zprávu. I toto se vám může stát. Stačí udělat špatně jednu důležitou věc a můžete jít pěšky.

V Polsku se policie s řidiči nemaže

Již od 14. března začne v Polsku platit nový zákon, který policistům umožní v určitých případech zabavit řidičům za vážné porušení předpisů jejich auto, píše web Auto. Konkrétně tento trest motoristům hrozí v případě, že budou řídit s 1,5 a více promile alkoholu v krvi, uvádí dále server Novinky. A pokud by člověk ještě navíc zavinil nehodu, pak mu k tomu, aby mu policie vůz zabavila stačí mít v krvi jen 1 promile alkoholu.

To ale není všechno. Zabavit vůz může policie řidiči také v případě, že způsobí dopravní nehodu a ujede od ní. A to nehledě na to, zda byl střízlivý či nikoliv. Zdá se tak, že policistům už zkrátka s řidiči došla trpělivost. Ostatně, není se čemu divit. Jak uvádí web Auto, každý rok se v Polsku stane zhruba 100 tisíc nehod zaviněných řízením pod vlivem alkoholu.

Co se stane se zabaveným autem?

Pokud si myslíte, že vůz vám policie poté vrátí zpátky, pak jste na omylu. „Ve všech těchto případech policie automaticky zadrží vozidlo na sedm dní. Následně auto zajišťuje prokurátor a soud rozhodne o jeho propadnutí státu a odeslání do dražby,“ cituje web Novinky Mikolaje Krupińskiho z Institutu automobilové dopravy. Výjimkou budou případy, kdy řidič, který se prohřešku dopustil, není majitelem vozidla. V takovém případě má majitel možnost si auto od státu zpět odkoupit, avšak za jeho tržní cenu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Policie bude moci řidičům sebrat auto třeba za to, že budou mít v krvi 1,5 a více promile alkoholu

Pokud si nyní říkáte, že Polsko je ojedinělý případ a nikde jinde takovéto extrémní nápady nemají, pak jste ale na omylu. Jak psaly Události247, od letošního března začne platit podobné pravidlo také v Rakousku. Zde policie tímto nařízením cílí mimo jiné i na výrazné porušení rychlostního limitu. Pokud se tedy do těchto zemí chystáte, dejte si na to dobrý pozor.

Co si o nařízení myslíte? Zavedli byste ho i v Česku? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články