Za rychlou jízdu přijdete o auto. Jde o nové pravidlo, platit začne už brzy

Překročení maximální povolené rychlosti patří mezi časté prohřešky mnoha řidičů. Brzy již je ale tento nešvar může přijít pěkně draho.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

To, že za překročení maximální povolené rychlosti hrozí řidičům pokuta, není nic nového. Kromě policejních hlídek tento nešvar hlídají také radary, jak Události247 před časem informovaly. Nyní však některým motoristům může dokonce hrozit, že za rychlou jízdu přijdou o auto.

Nové pravidlo začne platit už brzy

Bát by se měli především řidiči jezdící v Rakousku. Tam totiž od března příštího roku začne platit nový zákon, podle kterého budou mít policisté ve zkratce řečeno právo neposlušným motoristům zabavit jejich vůz. Stane se tak v případě významného porušení dopravních předpisů. Ačkoli záměr se zdá být chvályhodný, pro mnohé řidiče už může být toto nařízení přes čáru.

Radary rychlosti jsou postrachem řidičů. Ti ani netuší, že jim z nich může přijít pořádně mastná pokuta

„Jízda rychlostí 230 km/h po dálnici ohrožuje životy. Je to vědomé rozhodnutí a v budoucnosti za něj přijde adekvátní trest: zabavení a dražba auta ve zvláště nebezpečných případech a za opakované prohřešky,“ zdůvodnila rozhodnutí na svém facebookovém účtu rakouská ministryně dopravy Leonore Gewesslerová (Zelení).

Postih hrozí i Čechům  

Novinka totiž bude platit nejen pro místní, ale i pro turisty. Češi, kteří Rakouskem třeba jen projíždí by si tak rozhodně měli dát pozor. Konkrétně může k odebrání vozu dojít v případě, pokud řidič překročí rychlost o více než 80 km/h ve městě nebo o více než 90 km/h mimo město. Když se řidič takto proviní poprvé, auto mu bude zabaveno pouze na 2 týdny. Při opakování už však může o vůz přijít natrvalo a automobil zamíří do aukce. Kromě toho navíc lidé zaplatí i vysokou pokutu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V případě, že auto zamíří do aukce, poputuje 70 procent z výtěžku do rakouského fondu silniční bezpečnosti

Nemalé pokuty však za vysoké překročení povolené rychlosti hrozí i v Česku. Podle novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, která začne platit od příštího roku, se navíc sankce ještě zvýší. Ve správním řízení budou moci dosahovat až 25 tisíc korun či 6 trestných bodů. Nejvyšší tresty se týkají řidičů, kteří rychlostní limit překročí minimálně o 40 km/h v obci a o 50 km/h mimo obec.

Zdroj: Aktuálně, Měšec

Je podle vás v pořádku, aby stát řidičům za nebezpečné prohřešky zabavil automobil? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články