Známe datum, od kdy už se nevyplatí jezdit do Polska za levnými nákupy. Vyražte tam, než bude pozdě

Výjezdy za levnými nákupy do Polska se již staly pro mnoho Čechů rutinou. Tamní lákavé ceny však nejspíš budou brzy minulostí.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Že mnoho Čechů jezdí za levnějšími nákupy do Polska není nic nového. Jak navíc informovaly Události247, kromě potravin zde mnozí Češi pořizovali také třeba levnější nábytek. Nic však netrvá věčně. I levné polské potraviny tak jednoho dne zdraží. A tato chvíle se pomalu ale jistě blíží. Jak totiž ukázala nedávná vyjádření tamních politiků, do Polska za levnými nákupy se od jednoho data mnohým už nejspíš nevyplatí jezdit. Lidé by tam tak měli vyrazit, než bude pozdě.

Levné nákupy už brzy skončí

Jedním z hlavních důvodů nízkých cen potravin v sousední zemi je politické rozhodnutí. Jedná se o dočasně sníženou, aktuálně nulovou sazbu DPH na základní potraviny. Původně mělo opatření platit do konce června. Podle vyjádření polského premiéra Mateusze Morawieckého se však vláda rozhodla tuto výhodu prodloužit až do konce letošního roku, informuje web Novinky. Poté, tedy od 1. ledna roku 2024, však nejspíš dojde ke skokovému zdražení a jezdit do sousední země na nákupy už se tak Čechům dost možná nevyplatí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnoho lidí si oblíbilo polský řetězec Biedronka

Pro mnohé ale cestování do polských obchodů není výhodné už nyní. Jedním z důvodů může být velká vzdálenost a s ní související náklady. Ačkoli ceny potravin jsou v porovnání s těmi českými zatím stále nižší, při propočtu celkových výdajů nemusí být výsledný rozdíl tak markantní. Jak ostatně píše server Měšec, „se vzdáleností klesá úspora a vzniká ztráta“. Zatímco lidem žijícím u hranic se tak nákupy zcela jistě vyplatí, jet z Olomouce do polského Cieszyna už je podle webu Měšec „ekonomický nesmysl“.

České ceny se s těmi polskými pomalu srovnávají

Že nakupování v Polsku již není pro Čechy tak lákavé jako dřív si myslí i ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček. Ten je totiž přesvědčen, že „v posledních měsících se cenové hladiny obou zemí začaly přibližovat, dokonce Poláci začali tankovat v ČR, takže v tomto případě dochází ke změně. A jakmile se Poláci vrátí k běžným sazbám DPH, tak ceny za potraviny už tolik zajímavé pro Čechy nebudou,“ řekl pro web Život v Česku.

Známý řetězec zlevnil všechno, exkluzivně jen pro Čechy: Vy jste toho ještě nevyužili? Pospěšte si, než vás ostatní předběhnou

V neposlední řadě pak mohou nákupy Čechů výrazně ovlivnit i někteří prodejci. Například české prodejny IKEA aktuálně výrazně zlevnily tisíce svých produktů, jak informovaly Události247. Zdá se tak, že minimálně výjezdy za levnějším nábytkem do oblíbených prodejen IKEA jsou již minulostí.

Jezdíte na nákupy do Polska? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články