Senioři, invalidé a pozůstalí mají od roku 2025 vyšší důchody. Vláda se jim snaží pokrýt inflaci, která způsobuje růst cen.
Na Událostech247 vás pravidelně informujeme o všech novinkách a změnách týkajících se důchodů. Víte od nás, že vláda schválila zvýšení důchodů, a tak se průměrný od 1. ledna 2025 zvyšuje. Přesnou částku svého důchodu si můžete snadno vypočítat pomocí kalkulačky na webu České správy sociálního zabezpečení.
Pokud jste odváděli málo, dostanete méně peněz
Při valorizaci důchodů v lednu 2025 zvýšení proběhne automaticky a není nutné o něj žádat. Každý důchod se skládá ze základní výměry, která je pro všechny důchody stejná a dosahovala částky 4 400 korun. Tato základní výměra se zvyšuje lednovou pravidelnou valorizací o 260 korun. Nově bude činit 4 660 korun, připomíná web iDnes. Procentní výměra, která je zásluhovou částí penze, se zvýší o 0,6 procenta. Odrážející výši příspěvků, které jednotlivec odváděl na důchodového pojištění.
Důchodci se starobním důchodem tak mohou očekávat nárůst v průměru o přibližně 358 korun. Jedna skupina seniorů si ovšem přilepší daleko více. Těm, kteří v lednu 2025 dosáhnou věku 85 let, bude procentní výměra navýšena ještě o 1 000 korun. Dojde také k navýšení výchovného o tři koruny na 503 korun za každé vychované dítě. Průměrný starobní důchod by měl na základě tohoto zvýšení v lednu přesáhnout částku 21 000 korun. Za posledních 10 let tak vzrostly důchody o 18 procent více než inflace.
Pracujících důchodců je čím dál víc
Web iDnes také uvádí příklad pro srovnání. Například v roce 2018 měl průměrný český penzista od státu 15 418 korun měsíčně, na konci loňského září dosahovala průměrná česká penze částky 20 670 korun. Je však třeba si také uvědomit, že se neustále zvyšují i ceny nejrůznějších komodit, a i přes navyšování penzí někteří senioři stále sotva se svými příjmy vyjdou. Počty seniorů přitom neustále přibývají.
V České republice je podle posledních údajů téměř 2,4 milionů důchodců. Výrazně však převládají ženy, kterých je ve starobní penzi více než 1,4 milionů. Řada z nich se v důchodu snaží dál pracovat. Někteří proto, aby neživořili a mohli zaplatit rostoucí náklady na pokrytí základních životních potřeb. Další pracují, protože si život bez práce třeba zatím nedokážou vůbec představit. Podle odhadů pracuje v penzi zhruba 10 procent důchodců, píše dále web.