Odborníci varují: Objevily se další velmi nebezpečné aplikace. Některé možná máte právě teď ve svém telefonu

Na Google Play a App Store se objevily další nebezpečné aplikace, které mohou uživatele okrást o citlivá data a následně se dostat i do bankovnictví.

i Zdroj fotografie: Maurizio Pesce/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Chytré telefony se staly nedílnou součástí našich životů a většina z nás by si bez nich zřejmě už nedokázala život představit. Jenže to, co se na první pohled zdá velmi užitečné, nám častokrát může pořádně uškodit. Právě chytré telefony se stávají oblíbeným útočištěm pro hackery a kyberzločince, kteří se snaží z nás dostat naše citlivé informace a následně nás poškodit a okrást o ně. Jak redakce Událostí247 již v minulosti informovala, často k tomu využívají oblíbené aplikace, které na první pohled vypadají neškodně, ale opak je pravdou.

Objevily se další nebezpečné aplikace

Spousta uživatelů si do svých telefonů stahuje aplikace skrze Google Play nebo App Store a ani nepřemýšlí nad tím, že mohou být nebezpečné. Ony na první pohled mohou vypadat naprosto neškodně, ale uvnitř mohou skrývat nebezpečné kódy, kterými se nabourají do našich telefonů a následně nám ukradnou citlivé údaje či peníze. Častokrát tyto kódy navíc ukrývají do naprosto neškodných nástrojů, jako je například obyčejná svítilna. O takovém případě v minulosti informoval například Forbes.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Jak píše Forbes ve svém článku, aplikace na první pohled dělá přesně to, co je po ní žádáno. Svítilna tedy svítí, uživatel je spokojený. Problém však je, že taková aplikace může fungovat jako sběrač dat. Když si takovou aplikaci nainstalujete, požádá vás o přístup k datům, jako jsou například kontakty, a požádá vás o povolení přístupu k mikrofonu. Když tyto žádosti povolíte, rázem citlivé údaje předáte do rukou podvodníků.

Čechům, kteří se urychleně nepřihlásí do státní aplikace hrozí pokuta až 50 000 Kč. Je to vážné, týká se to statisíců lidí. I vás?

iZdroj fotografie: Frits2018/ Creative Commons / CC-BY-SA
Na App Store a Google Play se objevily další nebezpečné aplikace

Takových aplikací je bohužel mnohem více. Jak vychází z výsledků testů GlobalSecurity, z 50 testovaných aplikací valná většina požadovala přístup k citlivým údajům či funkcím, které by mohly majitele telefonu poškodit. Více než polovina z 50 nejoblíbenějších aplikací pro telefony Android vyžadovala povolení pro sledování přesné polohy.

Minimálně 22 z 50 aplikací pak požadovalo připojení k Bluetooth. V takovém případě, kdyby uživatel přístup povolil, by se mohl telefon spárovat s dalším zařízením a potenciálně si s ním vyměňovat data. Dalších 22 aplikací požadovalo čtení stavu telefonu.Toto je obzvláště citlivé oprávnění, které poskytuje přístup ke kritickým informacím o stavu telefonu a jeho interakcích se sítěmi, jako je telefonní číslo, aktuální informace o mobilní síti, probíhající hovory a jedinečné ID zařízení,“ uvádí GlobalSecurity na svém webu.

Na co si dát pozor

V podstatě nejde o to, jakou aplikaci stahujete, ale spíše o to, co po vás daná aplikace žádá. Je jedno, jestli se jedná o sociální síť, hru nebo nástroj jako svítilna. Pokud po vás aplikace vyžaduje polohu, přístup k osobním údajům nebo připojení k Bluetooth, vyhněte se jí obloukem. Chcete-li se proti podobným aplikacím chránit, dbejte na několik základních pravidel:

Nový poplatek za používání mobilního telefonu? Předplatné za všechny aplikace by nás vyšlo na likvidační sumu 215 000 Kč

iZdroj fotografie: Kārlis Dambrāns from Latvia / Creative Commons / CC-BY-SA
Věnujte pozornost tomu, co po vás daná aplikace žádá
  • Pravidelně kontrolujte, jaká oprávnění aplikacím udělujete.
  • Nesvěřujte aplikaci přístup ke kontaktům, poloze nebo mikrofonu, pokud to není nezbytné.
  • Odstraňte z telefonu aplikace, které dlouhodobě nepoužíváte.
  • Vždy si klaďte otázku, proč daná aplikace něco chce.

V digitálním prostoru nejsou špioni v černých kabátech, ale v ikonách na domovské obrazovce. A právě proto je důležité vědět, komu povolujete přístup k důležitým informacím a funkcím vašeho telefonu.

Setkali jste se někdy s podobnými aplikacemi?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články