Ovoce v Česku čeká plošné zdražení. Kdo si může udělat zásoby, neměl by váhat. Nové ceny budou jen pro bohaté

Ceny ovoce zřejmě budou kvůli nepříznivému počasí atakovat nesmyslně vysoké ceny. Lidé by si proto měli udělat zásoby.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Události247 psaly například o dramatickém růstu ceny pomerančového džusu nebo olivového oleje. To ale bohužel zdaleka nejsou jediné druhy potravin, u kterých cena letí směrem nahoru. Výrazně si lidé připlatí také za nejrůznější čokoládové sladkosti. Důvodem je rostoucí cena kakaa, letos meziročně zdražilo několikanásobně.

Ovoce se dá uskladnit na chladném místě nebo zamrazit

Velmi drahým artiklem by se už brzy mohlo stát i tak běžné ovoce, jako jsou jablka. Víte od nás, že velký podíl na tom má počasí. Například jihočeští zemědělci odhadují, že minimálně polovinu až dvě třetiny květů a plodů ovocných stromů nenávratně poškodil mráz. Jsou však i pěstitelé, kteří hlásí úplné zničení letošní úrody v některých sadech. Kromě ovoce mráz poškodil také obiloviny, pícniny, mák, ale i rozkvetlou řepku.

Jablka budou nově jen pro bohaté. Obchody plánují zdražení, které tady ještě nebylo. Oblíbené ovoce si dovolí jen málokdo

Mezi další druhy poškozené mrazem patří také třešně, švestky nebo meruňky. Podle odborníků si na vývoj cen, například u jablek, budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Do jejich sklizně je totiž pořád daleko, jak připomíná web TN. Zatímco dražší jablka zatím podle expertů na pultech obchodů hned tak neuvidíme, například za jahody bychom si mohli připlatit už během několika dnů až týdnů. Pokud chcete ušetřit a udělat si zásoby, můžete si například jablka uskladnit na chladném místě, nebo třeba jahody zamrazit.

Drahotu řeším samosběrem, říká žena

Mrazy potrápily také polské zemědělce. Dovážet se tak pravděpodobně bude muset z jižní Evropy nebo mimoevropských zemí. Dá se proto očekávat, že se vyšší ceny z toho zahraničí promítnou i na našem trhu. Experti odhadují možný nárůst cen o deset procent, což není úplně málo, píše dále web. Podle ekonoma Petra Studničky  bude chybět sto tisíc tun českého ovoce, které se nesklidí. Ovoce zdražovalo i v posledních letech.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Ovoce si každodenně kupuje velká spousta Čechů

Letos v únoru bylo například v obchodech kilo jablek v průměru za 25 korun. Před rokem ve stejnou dobu stálo necelých 18 korun. Zdražily také hrušky, které letos v únoru stály 30 korun a 70 haléřů za kilo. Loni stály necelých 27 korun. „Já tuhle drahotu řeším tak, že si chodím ovoce sama trhat za menší poplatek do sadů a na pole. Ať už jsou to jablka, hrušky, nebo třeba jahody. V Brně máme několik sadů, kde mohou lidé samosběrem ušetřit spoustu peněz,“ říká událostem247 paní Miriam.

Kupujete si domů ovoce z obchodu? Podělte se o to s námi v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články