Platy těchto lidí se změní k nepoznání: Stát jim přidá peníze

Především pro nízkopříjmové skupiny obyvatel mohou být některé rozhodnutí vlády životně důležité.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V příštím roce čekají naše polské sousedy hned dvě zvýšení minimální mzdy. Tamní vláda plánuje první navýšení v lednu 2024 a druhé pak v červenci příštího roku. Informaci přinesl polský server Fakt. Jak se bude vyvíjet minimální mzda v ČR v příštím roce je zatím stále ve hvězdách, ale několik informací už je známo teď.

Rozdíl s polskými sousedy je značný

Česká vláda, narozdíl od té polské, nezveřejňuje podobné údaje s takovýmto předstihem. Několik věcí už ale víme. Pokud vláda navýší minimální mzdu v roce 2024 podle toho, jak tomu bylo v minulosti, můžeme se podle serveru Kupní síla příští rok dočkat minimální mzdy 19 500 korun měsíčně. To minimálně navrhují tuzemské odbory. Momentálně je minimální mzda v Česku 17 300 korun, uvádí web MPSV.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Minimální mzda v roce 2024 by se mohla přiblížit 20 tisícům korun

Naopak u zmíněných polských sousedů se v lednu 2024 částka vyšplhá na odhadovaných 4 242 PLN (v přepočtu zhruba 23 000 korun) a od července 2024 by pak měla narůst na 4 300 PLN, což je v přepočtu na české koruny přibližně 23 300, uvádí dále server Fakt.

Stát některým lidem „přidá“ peníze, teď záleží o kolik

Ačkoliv jsou všechny zmíněné částky minimálních mezd a platů v příštím roce pouze odhady, jedná se pro vlády o směrodatné částky, které ve svých rozhodováních bude zohledňovat. Už teď ale můžeme vidět, že rozdíl mezi českou a polskou minimální mzdou bude v příštím roce obrovský.

iZdroj fotografie: Úřad práce ČR
Hlavně pro nízkopříjmové skupiny obyvatel bude podstatné, o kolik se vláda rozhodne minimální mzdu navýšit

Nejenom to, ale jak u nás v Česku, tak u polských sousedů se platy a mzdy mnoha lidí změní k nepoznání. Navýšení minimální mzdy bude relevantní především pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. Pro ty bude výše minimální mzdy v příštím roce rozhodujícím faktorem. Zůstává ovšem nadále ve hvězdách, jaký minimální plat, případně mzdu budou lidé v příštím roce nejen v Česku pobírat. Stát totiž svým rozhodnutím o výši minimální mzdy doslova rozhodne o tom, o kolik dostanou někteří Češi v práci přidáno.

Co si o výši minimální mzdy v Česku myslíte vy? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články