Plošné zavedení maximální rychlosti 20km/h: Řidiči zuří. Komu se to nelíbí, ať jezdí autobusem, vzkazují úřady

Jezdit po městě rychlostí 50 kilometrů v hodině už si čeští řidiči zvykli. Dovedete si však představit, že pojedete pouhou dvacítkou?

i Zdroj fotografie: Jan Kameníček / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Německo je na řidiče opravdu přísné. Nedávno tam došlo k aktualizaci dopravních pravidel týkajících se nouzového parkování na dálnicích, jak jsme na Událostech247 informovali. Pokud řidič nemá například defekt nebo jiný vážný důvod, neměl by se v nouzových zálivech zdržet déle než 3 minuty, jinak mu hrozí pokuta 25 eur, tedy více než 600 korun. Pokud tedy po německých dálnicích jezdíte, určitě si na nové pravidlo dejte pozor.

Zrušíme vám parkovací místa, vzkazují úřady

Dalším velmi diskutovaným tématem je rychlost. Zatímco některá evropská města už přistoupila na plošné zavedení limitu 30 km/h, v Německu přichází s ještě radikálnějším omezením, jak upozornil web Autosalon. Frankfurt totiž připravuje zónu, kde bude platit plošný limit 20 km/h. Jak píše magazín Spiegel, tento záměr oznámil tamní radní pro dopravu Wolfgang Siefert. 

iZdroj fotografie: Oto Zapletal/ Creative Commons / CC-BY-SA
Maximální rychlost ve městech je v poslední době hojně diskutovaným tématem

No kdyby toto zavedli u nás, to snad už ani nemá cenu jezdit autem, to je už snad i chůze rychlejší,“ řekl Událostem247 pan Michal z Prahy. Německé úřady těmto lidem doporučují, že mohou rychleji cestovat městskou hromadnou dopravou. Následovat mají i další opatření, která řidičům v Německu zkomplikují parkování. S tímto dalším omezováním aut se ve městě začne v prosinci postupně, jak píše web Echo24

Aktivisté chtějí ve městech 30 km/h

O snížení rychlosti na 30 km/h ve městech se snaží také aktivisté v České republice. Po pražské magistrále prošel v říjnu pochod několika desítek ekologických aktivistů, kteří by chtěli, aby se městem jezdilo autem maximální rychlostí 30 km/h. Směřovali z Holešovic směrem k Václavskému náměstí v době největšího provozu. Psal o tom web Novinky. Pochod měl být původně už v září, ale magistrát zakázal jít po magistrále a poslal aktivisty na chodníky.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Za překročení povolené maximální rychlosti může řidičům hrozit pokuta

Soud, na nějž se obrátili, toto rozhodnutí zrušil s tím, že je možné využít jen jednoho pruhu magistrály, ale není možné na vozovce pořádat happening a blokovat tím dopravu, píší dále Novinky. Aktivisté letos několikrát omezili také provoz i v Brně, jak upozornil web iDnes. V době odpolední dopravní špičky vyrazili po silnici z Moravského náměstí po frekventovaném Kolišti až k hlavnímu nádraží. Apelovali tak na snížení rychlosti na třicítku v širším centru města.

Jaká je podle vás ideální maximální povolená rychlost ve městech? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články