Jezdíte po dálnicích? Platí na nich nové pravidlo. To, co tam bylo dříve dovolené, je teď za pokutu

Řidiči, kteří jezdí po dálnicích, by si měli dát pozor na nové pravidlo. Za jeho porušení mohou snadno dostat nemalou pokutu.

i Zdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Ačkoli dopravní předpisy platí na všech silnicích, na dálnicích k nim přibývají ještě další pravidla, která řidiči musí dodržovat. Když je totiž budou ignorovat, mohou si vysloužit nemalou pokutu. Jak psaly Události247, třeba za jízdu bez dálniční známky hrozí v Česku pokuta ve správním řízení až 20 tisíc korun, za nedodržení značky Stop protisměr 10 tisíc korun. A lidem, kteří jezdí i po jiných než jen českých dálnicích, pak hrozí i další možné pokuty.

Tomuto se na německých dálnicích vyvarujte

Nedávno v Německu došlo k aktualizaci dopravních pravidel týkajících se nouzového parkování na dálnicích. Nouzové parkovací plochy, někdy nazývané také jako nouzové zálivy, slouží zejména těm, kteří mají na autě závadu či se třeba snaží vyhnout nebezpečným dopravním situacím a zamezit tak nehodě. V praxi však tato místa mnohdy využívají i lidé, kteří si chtějí dát pouze přestávku nebo se občerstvit. Tomu ale nyní bude konec. To, co tam bylo dříve dovolené, je teď za pokutu.

Nová dopravní značka dělá řidičům vrásky. Kdo neví, co znamená, ten si koleduje. Za nedodržení hrozí pokuta a zákaz řízení

Jak totiž píše web AutoŽivě, německá vláda na toto nežádoucí chování reagovala zavedením nového nařízení. Podle něj by se řidič, pakliže nemá například defekt či jiný vážný důvod, neměl v nouzových zálivech zdržet déle než 3 minuty. Jinak mu hrozí pokuta 25 eur, tedy více než 600 korun. Pokud tedy po německých dálnicích jezdíte, určitě si na nové pravidlo dejte pozor.

Do potíží se mohou dostat i řidiči v Česku

Jak psal před časem web Automania, policisté například loni ve velkém pokutovali řidiče kamionů, kteří zaparkovali na sjezdech a nájezdech dálnic či v odstavných pruzích. Celkem za tento přestupek udělili motoristům při loňské policejní akci 42 pokut. Postih za tento nešvar přitom rozhodně není malý, dosáhnout může až 5 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Za porušení pravidel hrozí řidičům pokuta

Kromě finanční pokuty je však problémem takového jednání na dálnicích také bezpečnost. Do nebezpečí se totiž dostávají řidiči těchto vozů i ostatní účastníci dopravního provozu. „Parkování kamionů v odstavných pruzích, na sjezdech a nájezdech na dálnici D1 je obrovským nebezpečím pro ostatní řidiče. Stojící vozidlo může řidič v noci snadno přehlédnout,“ cituje policejní vyjádření web Automania.

Věděli jste o zmíněných pravidlech? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články