Plošné zavření obchodů: Nastane ještě letos v říjnu. Kdo si nestihne dojít nakoupit, ten má smůlu

Blíží se další státní svátek. Tentokrát však lidé nenakoupí, protože obchody nad 200 metrů čtverečních musí mít ze zákona zavřeno.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Otevírací doba obchodů na státní svátky je stanovena zákonem o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který začal platit od 1. října 2016, píše web E15. Kromě obchodů musí být v tyto dny zavřené také bazary, zastavárny a výkupny odpadu. Na dodržování zákona dohlíží Česká obchodní inspekce. Za jeho porušení může udělit pokutu do výše až jednoho milionu korun.

Které obchody můžou být otevřené?

Nejbližším státním svátkem, který je teď v kalendáři, je Den vzniku samostatného československého státu 28. října. V tento den budou plošně zavřeny všechny obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních. Otevřené mohou zůstat pouze prodejny, jejichž prodejní plocha nepřesahuje zmíněných 200 metrů čtverečních, připomíná web Seznam Zprávy. Výjimku mají třeba prodejny na letištích, nádražích, ve zdravotnických zařízeních, velkoobchody, lékárny nebo benzínky.

iZdroj fotografie: Ondrej.konicek / Creative Commons / CC-BY-SA
Některé obchody budou muset být během státního svátku zavřené

Svátků, při kterých musí mít velké obchody zavřeno, je v kalendáři osm. Je to 1. leden, Velikonoční pondělí, 8. květen, 28. září a 28. října. Na 24. prosince je otevřeno jen do 12 hodin. Další dva vánoční svátky je zavřeno. Lidé by na to tedy měli myslet a nenechávat nákupy na poslední chvíli, protože den před svátkem obchody většinou praskají ve švech. „Za mě je to v pořádku, prodavačky si aspoň na chvíli oddechnou a myslím, že zákazníci to také přežijí, však není konec světa,“ řekla Událostem247 paní Ludmila z Hodonína.

Naši sousedé jezdí v neděli za nákupy do Česka

Přísnější jsou na své zákazníky obchody v Rakousku. Tam si totiž mohou nakoupit jen šest dní v týdnu, v sobotu navíc jen do 18 hodin. To, že mají rakouské obchody v neděli zavřeno, se projevuje také třeba tím, že tamní obyvatelé jezdí poslední den v týdnu ve velkém nakupovat k nám do České republiky. Jedním z blízkých míst je hraniční přechod Hatě na jižní Moravě. 

iZdroj fotografie: Policie ČR
Lidé budou moci i během svátku nakoupit v menších obchodech

Bydlím ve Znojmě a někdy si zajedu na nákupy do Freeportu na Hatích. V neděli tam člověk skoro nezaparkuje, je to tam samé rakouské auto. Určitě je lepší jezdit tam spíš v týdnu, pokud je to možné, to tam není skoro nikdo,“ popisuje Událostem247 Jana Procházková. Některé prodavačky však s prací o státních svátcích problém nemají. „Mám sice malé děti, ale jsem samoživitelka a práci o svátcích mám lépe placenou,“ řekla Událostem247 Jarmila Křetínská z Brna. O změnách otevírací doby v českých obchodech jsme vás naposledy informovali začátkem léta.

Myslíte si, že by měly být velké obchody během státního svátku zavřené? Podělte se s námi o váš názor v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články