Pobírá tak nízký důchod, že nemá ani na jídlo. Stát s ním pořádně vyběhl. Tohle se může stát i vám

Na nízký důchod si stěžuje mnoho Čechů. Někteří však pobírají tak málo peněž, že nemají ani na zaplacení těch nejnutnějších výdajů.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Výše důchodů je nikdy nekončícím tématem diskusí mnoha Čechů. A není se čemu divit. Zatímco nejvyšší důchod dosahuje bezmála čtvrt milionu, ten nejnižší jen pár desítek korun, jak psaly Události247. I když někteří lidé si tak ve stáří žijí skutečně královsky, existuje také řada těch, kteří pobírají tak nízkou penzi, že nemají pomalu ani na jídlo.

Jen pár tisíc na měsíc má v Česku spousta lidí

O příběhu jednoho z těch, kteří pobírají skutečně nízký důchod nedávno informoval web PrahaIN. Konkrétně se jednalo o muže z Prahy, který pobírá jen asi 5300 korun měsíčně. Kdyby ho tedy finančně nepodporovala jeho rodina, pravděpodobně by skončil na ulici. V dnešní době neustálého zdražování se totiž s pár tisíci na měsíc skutečně vyžít nedá.  

iZdroj fotografie: Chmee2/ Creative Commons / CC-BY-SA
Mnozí lidé dělají celý život těžkou manuální práci. Pokud ale pracují načerno, hezkého důchodu se nedočkají.

Člověk by si řekl, že s tímto mužem stát pořádně vyběhl. Podobná situace se však může stát i vám. Vše záleží na tom, jakým způsobem lidé pojmou svůj pracovní život. Zmíněný muž totiž pracoval načerno. Ačkoli celý život tedy tvrdě dřel, zejména ve fyzicky náročných profesích jako je dělník, tesař či zedník, důchod kvůli chybějícím odvodům sociálního pojištění nedostal téměř žádný.

Takto nízká penze přitom podle dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) není žádnou výjimkou. Podle statistik „pobírá důchod v pásmu 1-4.999 korun celkem 9.142 důchodců“ uvedla pro web Praha IN mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová. Nutno však dodat, že naprostá většina z těchto lidí pobírá takzvaný dílčený důchod, což znamená, že kromě částečného českého důchodu dostávají další část penze ze zahraničí.

Komu hrozí nízký důchod?

O tom, že velmi nízký či dokonce prakticky žádný důchod mohou kvůli práci načerno dostat mnozí Češi psaly již dříve Události247. Bohužel, ani v případě, že je člověk řádně zaměstnán či si sám platí odvody, nemá zaručenou důstojnou penzi. „V některých případech postačuje pro získání nároku na starobní důchod na místo standardních 35 let pojištění, jen patnáct let. V takovém případě je důchod velmi nízký,“ cituje web PrahaIN Drmolovou.

Tomuhle se vyvarujte, jinak už nedostanete z důchodu ani korunu

Velký vliv na celkovou výši důchodu má pak průměrná výše mzdy, kterou lidé v průběhu svého života pobírali. Pokud například člověk dostával výplatu v průměru 8 tisíc korun měsíčně a má zaplacené sociální pojištění pouze v minimální nutné délce 35 let, dostal by příští rok důchod ve výši 8 600 korun, píše web E15.

Kolik je podle vás ještě důstojná penze? Napište nám svůj pohled na věc do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články