Tito Češi budou mít tak malý důchod, že si nekoupí ani rohlíky. Je to vážné, stát s nimi nemá slitování

Mnozí lidé pobírají ve stáří velmi nízké penze. Příčin může být hned několik.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Výše českých starobních důchodů je dlouhodobě hojně diskutovaným tématem. Zatímco někteří se odvolávají na to, že příliš vysoké penze si stát kvůli deficitu věřených financí nemůže dovolit, jiní si stěžují, že jsou důchody nízké a měly by se zvýšit stůj co stůj. Faktem nicméně je, že mnozí senioři mají tak nízký důchod, že musí počítat i to, zda si mohou koupit obyčejné rohlíky. Ani v takovýchto vážných případech s nimi ale stát nemá slitování.

Nárok na důchod není samozřejmý

Jak psaly nedávno Události247, existuje řada případů, kdy lidé důchod nedostanou. Pokud například nesplní požadovaný počet let zaplaceného sociálního pojištění, z důchodu nejspíš neuvidí ani korunu. A nepolepší si ani ti, kteří dostanou alespoň minimální důchod. Ten „je dán součtem základní výměry a minimální procentní výměry dané zákonem o důchodovém pojištění“ a příští rok bude dosahovat pouhých 5 170 korun, uvádí server Kurzy.

Zjistilo se, kolik berou nejbohatší důchodci v Česku. Lidé se bouří, pracuju a beru polovinu. Musí přijít změna

Kromě toho jsou pak problematické i velmi vysoké rozdíly v možné výši důchodů. Jak informovaly Události247, nejvyšší vyplácená penze v Česku byla letos na jaře téměř 250 tisíc korun. Naopak nejnižší starobní důchod byl k 16. březnu pouhých 43 korun, vyplývá z webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Mnozí sice mohou říct, že jde o extrémní, výjimečné případy, které nemají s realitou většiny Čechů mnoho společného. Faktem nicméně je, že velmi nízkou penzi ve výši pouhých několika tisíc korun v Česku pobírá nemálo seniorů.

Někteří si z penze nekoupí pomalu ani rohlíky

I ti, kteří nárok na starobní důchod mají, mnohdy nedosáhnou ani na částku 12 tisíc korun měsíčně. Příčin vedoucím k takto malým penzím je hned několik. Příkladem je nízký osobní vyměřovací základ. Ten reflektuje průměrný hrubý měsíční příjem po dobu pracovního života. Pokud tedy například člověk pobíral mzdu dosahující v průměru 9 tisíc korun a pojištění má zaplaceno pouze v minimální délce 35 let, získal by příští rok měsíční důchod 9 125 korun, uvádí web E15.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Mnozí senioři mnohdy kvůli nízkým penzím nemají ani na zaplacení základních výdajů

Dalším důvodem pro nízkou penzi je, když člověk podniká a platí ty nejnižší zákonem dané odvody. Ti, kteří odváděli jen minimální zálohy, se musejí spokojit s menším státním důchodem, píše web Finance. A podobně mizerně na tom ve stáří co do výše důchodu budou i ti, kteří si dlouhodobě platí nízké dobrovolné důchodové pojištění. To dělají zejména lidé, kteří mají převážně pasivní příjmy. Pokud jsou ale jejich rozhodné příjmy nízké a platby dobrovolného pojištění na minimální úrovni, nemusí jejich důchod dosáhnout ani 12 tisíc korun.

Jaký očekáváte, že budete ve stáří pobírat starobní důchod? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články