Pobíráte důchod a přišla vám tahle SMS zpráva? Ve vteřině přijdete o všechny své peníze

Senioři a důvěřiví lidé jsou snadným terčem útoků internetových podvodníků. Ti na ně cílí ve velkém a bohužel se jim daří tyto lidi okrádat o veškeré úspory.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Ministerstvo práce a sociálních věcí opakovaně varuje před podvodníky. Znovu se totiž objevily případy falšování webových stránek resortu. Podvodníci využívají toho, že někteří lidé nemají dost peněz a pomohly by jim sociální dávky. Psal o tom web Novinky. Problémy s falšováním názvu Ministerstva práce se objevují zhruba od poloviny roku 2022, kdy mnoho lidí tížily prudce rostoucí ceny energií a hledali proto možnost, jak požádat o příspěvky. Podvodníci využívají především SMS zprávy, jak jsme koneckonců nedávno informovali na Událostech247.

Podvodníci jsou čím dál přesvědčivější

Bohužel se opět začali objevovat podvodníci, kteří se snaží napodobit web ministerstva, rozesílají falešné SMS nebo e-maily. Pouze www.mpsv.cz je oficiální doménou. Jakékoli zprávy s jiným odkazem jsou falešné. Obvykle se snaží zaujmout bombastickým slibem nároku na nějakou z finančních podpor. Prosím, nereagujte na tyto zprávy a neklikejte na zaslané odkazy,“ varoval ministr práce Marian Jurečka.

iZdroj fotografie: ČSSZ
Podvodných SMS zpráv vydávajících se za Českou správu sociálního zabezpečení se v minulosti vyskytlo hned několik

Podvodníci svým obětem nabízejí podvodné formuláře k příspěvku na bydlení a nabádají je, aby se přihlásili bankovní identitou. Jde ale o podvod a lidé tak mohou přijít o peníze na svých účtech, píše web Novinky. Nově se začaly objevovat také weby, které se tváří jako ePortál České správy sociálního zabezpečení. Jeho správná webová adresa je eportal.cssz.cz. Jak podvodné SMS zprávy vypadají, se můžete podívat zde.

Pokud vám například přijde zpráva z ČSSZ týkající se vašeho důchodu, který od státu pobíráte, nejdříve zavolejte na samotnou ČSSZ, případně policii, zda je zpráva opravdu od úřadu. Lehce se totiž může stát, že lidé, kteří pobírají důchod, se nechají od podvodníků ve vteřině nachytat a přijdou o své veškeré finanční úspory.

Vždy si danou SMS ověřte

Pokud lidé podvodný web, na který odkazuje podvodná SMS, navštíví a přihlásí se přes svou bankovní identitu, mohou být z lidí vylákány citlivé osobní údaje včetně údajů o bankovních účtech, které mohou být následně zneužity. Součástí podvodné SMS je mnohdy i číslo nebo jméno majitele telefonu, což zvyšuje důvěryhodnost SMS,“ upozornil ředitel České správy sociálního zabezpečení František Boháček.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Kvůli podobným SMS zprávám mohou lidé v momentě přijít o své veškeré úspory

ČSSZ totiž podobné zprávy nikdy neposílá. Resort práce a sociálních věcí občas cíleně oslovuje lidi, pokud mají nárok na sociální dávku, například na příspěvek na dítě. Pokud si nejste jisti, že je zpráva pravá, raději se zkuste poradit přímo s úřadem, jestli vám ji opravdu poslal. Vždy je lepší se nejprve dotázat, než udělat chybu a nechat se nachytat podvodníkem, radí web České důchody.Já už jsem tady z těch zpráv tak vystrašená, že se o všem radím se synem,“ řekla Událostem247 Marie Lošková z Hradce králové.

Přišla vám někdy podobná SMS zpráva? O vaše zkušenosti se s námi podělte dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články