Pobíráte důchod? Přihlaste se do státní aplikace a získejte i 3 000 Kč navíc každý měsíc. Kdo to neudělá, ten o peníze přijde

V době, kdy se ceny zvedají téměř každý den, se hodí každá koruna navíc. Když uděláte jednu věc, můžete si přijít až na několik tisícovek.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Důchod se skládá ze dvou složek, a to základní výměry a procentní výměry. Ta základní je pro všechny stejná a činí 10 procent průměrné mzdy v Česku. V roce 2023 je základní výměra 4040 korun. Procentní výměra tvoří obvykle větší část důchodu a odvíjí se od celoživotních výdělků a odpracovaných let, vysvětluje web Ministerstva práce a sociálních věcí.

Kde si vše můžete zkontrolovat

Všechny hrubé výdělky, ze kterých se odvádělo důchodové pojištění, se zprůměrují a přepočítají na výpočtový základ. Čím vyšší byly výdělky, tím vyšší je i výpočtový základ. Čím více let občan odpracuje, tím větší část z tohoto základu mu bude tvořit procentní výměru důchodu. Výši svého důchodu si můžete spočítat například na kalkulačce na webu Kurzy. Pokud i krátkodobá brigáda zakládala účast na pojištění, počítá se do doby pojištění a může přidat potřebné dny, které chybí pro dosažení dalšího celého roku doby pojištění.

500 Kč bonus každý měsíc k důchodu: Senioři ho možná dostanou už brzy. Týká se to ale všech penzistů? Známe odpověď

Málokdo však ví, že by mohl mít k důchodu navíc každý měsíc ještě 3000 korun. Stačí přihlásit se do Informativní důchodové aplikace a zkontrolovat správnost informací, jinak se ochudíte o peníze. Upozornil na to web Seznam Médium, jehož redaktor nahlédl do informativní důchodové aplikace, aby si spočítal, kolik mu bude stát ve stáří posílat peněz. Tato aplikace je k dispozici na webu České správy sociálního zabezpečení.

Možná pobíráte nižší důchod, něž na jaký máte nárok

Tato aplikace pracuje s reálnými daty v evidenci sociální správy a redaktor tak mohl vidět odhad svého budoucího starobního důchodu a předpokládaný termín odchodu do důchodu. Uvedené údaje jsou však orientační, i když se průběžně aktualizují, upozorňuje dále web. Přesnou výši důchodu a jistotu nároku na něj proto člověk získá až v okamžiku, kdy o něj požádá. Kromě práce se do důchodu počítá studium na veřejných i soukromých školách, a to dokončené i nedokončené.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Někteří Češi mají od úřadů nesprávně vypočtenou výši své penze

Redaktorovi se proto se při doplnění doby studia zvýšil odhadovaný důchod o více než 3 tisíce korun. Studium totiž ČSSZ nemá v databázi a většinou se dokládá až při žádosti o starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchod. V důchodové aplikaci můžete odhalit i chybějící doby pojištění, třeba když údaje za vás nenahlásil zaměstnavatel, vyjmenovává Seznam Médium. „Já bohužel nejsem v technologiích natolik zručná, ale poprosím vnuka, ať se podíváme spolu, třeba mi stát ještě něco dluží,“ řekla Událostem247 paní Marie z Bohumína. 

Narazili jste při výpočtu vašeho důchodu na nějaké nesrovnalosti? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a zážitky dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články