500 Kč bonus každý měsíc k důchodu: Senioři ho možná dostanou už brzy. Týká se to ale všech penzistů? Známe odpověď

Zatímco dříve byli senioři tou skupinou, které stát přidával slušné peníze, v poslední době je to spíš naopak. Teď by se však mohlo začít blýskat na lepší časy.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

České důchody procházejí velkými změnami. Prodlužuje se věk odchodů do penze a taky se zpřísnila pravidla pro předčasný důchod. Psali jsme na Událostech247 o tom, že Češi musí mít pro nárok na přiznání penze zaplaceno alespoň 35 let důchodového pojištění. Mnozí však tuto podmínku nesplňují, například kvůli neplacení sociálního pojištění z důvodu práce na černo.

Každý rok se má důchod zvýšit o pár stovek

Výše minimálního důchodu má být příští rok jen 5 170 korun, což nestačí ani na nájem v malém bytě, natož na další poplatky. Informovali jsme vás také o tom, že díky červnové valorizaci se starobní důchody zvýšily v průměru o 760 korun a průměrně tak dosáhly částky 20 216 korun. Poslanci opozičního hnutí ANO teď přišli s návrhem, aby příští rok dostali všichni důchodci mimořádně přidáno k penzím ještě 500 korun měsíčně nad zákonnou valorizaci.

Zjistilo se, kolik berou nejbohatší důchodci v Česku. Lidé se bouří, pracuju a beru polovinu. Musí přijít změna

Návrh novely zdůvodňují především růstem cen. Pokud by stát předlohu přijal, vydal by pak na důchody podle odhadu předkladatelů 17 miliard korun navíc. Předlohu nejprve posoudí vláda, rozhodnou o ní zákonodárci. Informoval o tom web České noviny. V současnosti zákon počítá s navýšením o 360 korun od ledna příštího roku. Vyšší růst by podle vládních stran jen prohloubil zadlužení Česka, dodává web ČT24.

Budu vděčná za každou korunu, říká seniorka

Podle údajů ministerstva práce by se průměrný starobní důchod měl v lednu dostat nad 20 600 korun. Starobní důchod pobírá od České správy sociálního zabezpečení 2,36 milionu lidí a invalidní a pozůstalostní důchody dalších 479 tisíc. Průměrný starobní důchod činil na konci června 20 233 korun. Několik desítek tisíc penzí vyplácejí ještě systémy ministerstev obrany, spravedlnosti a vnitra. Jejich průměrné starobní důchody jsou o několik tisíc vyšší, píše dále ČT24.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Vláda schválila, že se seniorům v lednu příštího roku zvedne plošně důchod o 360 korun

Příspěvek by podle vlády více posílil příjmy lidí s nižšími důchody a snížil by rozdíly mezi penzemi osob s různými příjmy, které měly před odchodem do důchodu. „Já beru 15 600, jenže z toho 9000 mi dělá nájem, pak ještě doplatek na léky každý měsíc a taky musím něco jíst. Budu vděčná za každou korunu,“ řekla Událostem247 Marie Bendová z Brna. Zástupci vládní koalice upozorňují, že důchody opakovaně rostly i mimořádně. „Systém plně pokrývá inflační nárůsty,“ připomněl ministr Marian Jurečka.

Co si o výši důchodů v Česku myslíte? Váš názor nám můžete říct dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články