Pochoutka z Penny v sobě měla hrozné věci: V životě to nejezte, jde o vaše zdraví

Do potravin se čas od času dostanou látky, které tam nemají co dělat. V některých případech však může konzumace těchto produktů způsobit pořádné zdravotní problémy.

i Zdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V obchodech se v poslední době nejednou objevily potraviny, které v sobě obsahovaly nebezpečné látky. Události247 například nedávno informovaly o závadných kukuřičných vaflích, jež prodával řetězec Lidl. Mnohdy je přitom rozeznání škodlivé potraviny zrádné. Pokud je produkt očividně plesnivý či výrazně zapáchá, jeho závadnost lidé odhalí snadno. V jiných případech, kdy je například překročena některá z hodnot rizikových látek, jež na chuť a vůni nemá výrazný vliv, už ale lidé nic poznat nemusí.

Potravina obsahovala velmi nebezpečnou látku

Riziko závadnosti se může týkat všech druhů potravin, ať už jsou čerstvé či trvanlivé. Mezi posledními byla i tuňáková pomazánka z Penny Marketu. Tato pochoutka z Penny v sobě totiž měla hrozné věci. Lidé, kteří si pomazánku koupili a mají ji stále doma, by ji tedy rozhodně v životě neměli jíst. Jde totiž o jejich zdraví.

Oblíbená pochoutka z Lidlu se vybarvila: Lidé by ji měli ihned vyhodit do koše, jde o zdraví

O potravině informovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce na webu Potraviny na pranýři. Konkrétně se jednalo o pomazánku Karlova koruna o hmotnosti 135 gramů, kterou inspektoři objevili v pražské prodejně Penny Marketu. Ačkoli řada lidí kupuje tuňáka či jiné ryby proto, že jsou zdravé, konzumace zmíněné pomazánky rozhodně zdraví prospěšná není. Důvodem stažení produktu totiž byla zvýšená hladina histaminu.

Jaké problémy může konzumace způsobit

Histamin je látka, která se v potravině objevuje z několika důvodů. Příčinou může být kontaminace různými mikroorganismy či nedodržení pravidel při zacházení s chlazenými výrobky. Pro lidský organismus však může mít konzumace vyššího množství této látky neblahé důsledky. Jak uvádí web Potraviny na pranýři „vyšší obsah histaminu může způsobit svědění kůže a vyrážku, bolest hlavy či pokles krevního tlaku“.

iZdroj fotografie: SZPI
Ve výrobku byla zjištěna přítomnost histaminu (biogenního aminu) v množství, které již není možné považovat za bezpečné

V minulosti inspektoři látku objevili i v jiných potravinách. Jednou z nich byla sardelová očka ve slunečnicovém oleji s kapary, jak stojí na webu Potraviny na pranýři. Zákazníci by si tak měli dávat dobrý pozor, jaké potraviny konzumují. V případě, že zmíněné produkty mají doma, rozhodně by se jich měli zbavit.

Koupili jste si někdy zmíněnou pomazánku? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články