Podcenili jste přípravy na zimu 23/24? Je klidně možné, že už je pozdě a nezatopíte si

Ti, kteří své domovy vytápí tuhými palivy by měli zbystřit. Pokud totiž topivo ještě nenakoupili, čeká je dost možná nemilé překvapení.

i Zdroj fotografie: Josh Jones owner of Advanced Heating Solutions, an appliance company/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

S příchodem chladnějších dnů začíná být topná sezóna v plném proudu. A zatímco někteří jen otočí kohoutkem na radiátoru, jiní musí zatápět v kamnech. Po zkušenosti s loňskými útrapami řada lidí nenechala nic náhodě a začala s nákupem topiva už v létě, jak psaly Události247. Domácnosti, které si během teplejších měsíců dostatek paliva nezajistily, však nyní čekají krušné chvíle. Je totiž klidně možné, že už je pozdě a uhlím či dřívím za dobré ceny si nezatopí.

Uhlí oproti loňsku zlevnilo, stále je ale drahé

Jak psaly Události247, už v září se částky za uhlí a dřevo pohybovaly velmi vysoko. A i když ceny letos nejsou tak vysoké jako byly loni, oproti době před vypuknutím konfliktu na Ukrajině je například uhlí stále dražší. Jak píše web iRozhlas „za metrák uhlí lidé zaplatí přes 700 korun, to je asi o 300 korun víc než před dvěma lety“.

Budeme mít v zimě 2023 peníze na to, abychom mohli topit? Zjistěte, zda nebudete už v listopadu klepat kosu

Nyní k tomu navíc přibývá další potíž, a sice nedostatek této komodity. Jak totiž uvádí web TN, lidé, kteří dosud topivo na zimu nenakoupili se ho snaží shánět, kde se dá. Ti, kteří přípravy na zimu 23/24 podcenili, by si tak měli pospíšit, aby na ně vůbec něco zbylo. „Září, říjen, listopad je největší odběr uhlí. Jsou lidé, kteří to berou každý měsíc po deseti metrácích, ale převažují lidé, kteří si dělají zásoby,“ uvedl pro server TN prodejce uhlí Lajava, Štěchovice Ladislav Volešík.

Blíží se zdražení?

Vedle uhlí topí řada Čechů také dřevem, peletami či briketami. A právě tyto komodity mají od příštího roku výrazně zdražit. Podle vládního návrhu by se totiž měly nově danit namísto 15 procenty hned 21 procenty, píše web iDnes. A to by mohlo způsobit pro domácnosti opravdu zásadní zdražení dosahující v konečném důsledku tisíců korun. Tento fakt by mohl nahrávat tomu, že mnoho lidí si bude chtít zajistit dřevo na další zimu ještě za letošní, příznivé ceny.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Palivové dřevo nejspíš od příštího roku výrazně zdraží

Zmíněný vládní krok se však pochopitelně mnohým nelíbí. A zatímco politici doufají ve větší příjmy z DPH, jiní mají za to, že vyšší zdanění tento efekt nepřinese. „Každý soudný člověk si hned domyslí, kam to povede. Tedy bujení šedé ekonomiky a ve výsledku nižší výběr do státní kasy,“ cituje server Aktuálně Vladimíra Stupavského z asociace Klastr Česká peleta.

Čím vytápíte své domovy vy? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články