Letíte v roce 2025 na dovolenou? Pokud budete mít špatný typ zavazadla, zaplatíte astronomický poplatek

Připlácení za kabinové zavazadlo se v posledních letech stalo běžnou realitou pro většinu cestujících. V budoucnu by se to však díky návrhu evropských politiků mohlo změnit.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Cestování letadlem je čím dál častější. Jak ostatně redakce Událostí247 ověřila z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), loni se letadlo poprvé stalo nejčastěji využívaným dopravním prostředkem při delších cestách. Je však třeba počítat s tím, že cestování letadlem má přísná pravidla a určitá omezení. Asi nejčastěji lidé řeší zavazadla, respektive jejich rozměry a váhu. Kdo totiž překročí povolené hodnoty, toho čeká mastný extra poplatek.

Nadrozměrná zavazadla se lidem prodraží

Každá aerolinka má své vlastní specifické podmínky a limity, jež je třeba splňovat. Ten, kdo rozměry nesplní a zjistí to až při nástupu do letadla, však musí počítat s vysokým poplatkem všude. Například Ryanair si za odbavení 10kilogramového zavazadle u brány, tedy před vstupem do letadla, účtuje poplatek 46 až 60 eur. U většího zavazadla se poplatek může vyškrábat až na 75 eur.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Aerolinky mají různé povolené limity rozměrů zavazadel

Ještě vyšší poplatky mají mnohé další letecké společnosti. Aerolinka British Airways má výši poplatku za extra těžká zavazadla stanovenou na 100 dolarů. American Airlines si za zavazadla s vyšší, než povolenou hmotností účtuje poplatek od 30 do 100 dolarů. A u JetBlue si pak lidé připlatí dokonce 150 dolarů. Kdo si s sebou tedy chce vzít více věcí, musí se připravit, že ho to bude něco stát.

Poplatků možná ubude

V dnešní době už je v podstatě standardem, že lidé musí za zavazadla platit. V ceně mají totiž obvykle už jen malé osobní příruční zavazadlo, což může být například notebook, kabelka nebo malý batůžek. Jak ale redakce Událostí247 zjistila, evropští politici aktuálně schválili návrh, který by v případě přijetí znamenal, že každý cestující bude mít nárok na jedno menší kabinové zavazadlo (do 7 kg a 100 cm součtu rozměrů) a zmíněné malé osobní příruční zavazadlo bez dalších poplatků. A k tomu by měly být limity pro zavazadla napříč aerolinkami jednotné.

iZdroj fotografie: Petr Mládek/ Creative Commons / CC-BY-SA
Letadlem na dovolenou cestuje mnoho lidí

Podle redakce Událostí247 by schválení těchto pravidel bylo určitě pozitivní. Lidé by jednak před každým letem nemuseli zjišťovat, jaké podmínky daná aerolinka má, a především by si bezplatně mohli na palubu letadla vzít více věcí, což by všichni jistě ocenili. A tak, třeba už příští léto bude létání zase o něco příjemnější.

Uvítali byste jednotné limity rozměrů zavazadel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články