Máte v peněžence tyhle mince? Rychle se podívejte, mají hodnotu přes 120 000 Kč

I pouhá jedna mince vám může přinést pohádkové jmění. Stačí se pořádně podívat a máte vyděláno.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Mezi českými platidly koluje několik vzácných kusů, za které jsou sběratelé ochotni zaplatit velké peníze. Jak jsme na Událostech247 informovali, nejcennější je desetikoruna z minulého století. Vzácná desetikoruna z roku 1993 s malým kč se loni vydražila za rekordních 615 tisíc korun. Podle odborníků je v oběhu mincí s menšími písmeny kč na rubu jen necelých tisíc kusů. To z ní činí velkou vzácnost.

Jedna mince za více než sto tisíc korun

Peníze svému majiteli vydělala také chybně ražená dvacetikoruna. Obě její strany jsou totiž stejné a je na ní dvakrát vyražen Svatý Václav, jak jsme psali už dříve. Na minci naopak chybí státní znak. Tato dvacetikoruna proto byla zařazena do dražby aukčního domu Macho & Chlapovič s vyvolávací cenou tisíc euro, tedy přes 23 tisíc korun. Nový majitel za ni však nakonec zaplatil přes 117 tisíc korun.

20 Kč v peněžence může mít hodnotu přes sto tisíc korun. Raritní mince se dá díky chybné ražbě snadno poznat

Na Událostech247 jsme upozornili také na to, že v některých českých domácnostech mohou ležet bez povšimnutí mince z doby první republiky, které byly v oběhu v letech 1921 až 1938. Jsou mezi nimi také deseti a dvacetihaléře s unikátními designy. Například desetihaléř z roku 1922 s portrétem prezidenta Masaryka nebo dvacetihaléř s orlicí na jedné straně a nápisem „Republika Československá“ na straně druhé. „Pamatuji si, že tatínek zdědil nějakou vzácnou minci, měli jsme ji doma v rámečku,“ vzpomíná pro Události247 pan Jan z Třebíče.

Podívejte se po dovolené do peněženky

Vzácnou minci si však můžete přivézt také třeba ze zahraniční dovolené. Jak upozornil web TN, právě díky některým cizím mincím byste mohli docela lehce zbohatnout. Podle informací Evropské centrální banky každá země EU, kde se platí eurem, může jednou za rok vydat dvě pamětní mince v nominální hodnotě 2 eura. Ty mají stejné znaky, vlastnosti i stejnou společnou stranu jako běžné dvoueurové mince a liší se jen motivem na národní straně.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Chybně vyražené mince a bankovky mohou mít v některých případech velmi vysokou hodnotu

Těmito mincemi se přitom běžně platí v obchodech nebo restauracích. První oběžnou pamětní minci v hodnotě dvou eur vydalo Řecko na oslavu olympijských her v Aténách v roce 2004. Další může být monacká dvoueurová mince Grace Kelly z roku 2007, která byla vyražena na počest monacké kněžny. Do roku 2014 byla vůbec nejdražší pamětní dvoueurovkou. Dnes se její hodnota pohybuje kolem 5 000 eur, tedy něco málo přes 120 tisíc korun, dodává TN.

Našli jste někdy ve vaší peněžence vzácnou minci? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články