Okamžitě se podívejte do peněženky: Pokud tam najdete tuto dvacetikorunu, jste boháči. Prodáte ji za více než 400 000 Kč

Na prodeji této dvacetikoruny můžete pohádkově zbohatnout. Zjistěte, jak vzácnou minci poznat.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Za dvacetikorunu si toho v dnešní době moc nekoupíte – v obchodě by vám nejspíš stačila na zaplacení třeba 5 rohlíků nebo 1 litru mléka. Pokud byste ale náhodou v peněžence měli tuto speciální dvacetikorunu, pak byste si pravděpodobně mohli dovolit daleko luxusnější nákup. Tato vzácná mince se totiž aktuálně vydražila za částku dosahující téměř půl milionu korun.

O jakou dvacetikorunu se jedná?

Jde o dvacetikorunu, která byla vyražena s chybou. Obě její strany jsou totiž shodné. Kvůli tomu je neznámý i datum jejího vzniku, který bývá vyražené na chybějící straně. „Když si vezmete, jak dnes probíhá výroba standardních mincí, jak je to v mincovnách všechno kontrolované a hlídané, kontroly od vstupního polotovaru až po výstupní kontroly, je tam i řada mezioperačních kontrol, je vůbec zajímavé, že se něco takového dostalo z mincovny ven,“ řekl pro web TN majitel aukčního domu Kendro Numismatika, kde se mince dražila, Milan Holub.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Možná, že nějakou vzácnou mince nosíte v peněžence i vy

Co je pak na celé věci nejzajímavější je fakt, že dvacetikorunu její dřívější majitel, který minci nyní vydražil, našel v oběhu, píše dále server TN. Předpoklad, že tyto obzvlášť vzácné kusy lze získat jen koupí u sběratelů tak evidentně neplatí. Není tedy vyloučené, že jednoho dne narazíte na nějaký takovýto unikát i vy. A i z vás se pak třeba stanou díky prodeji mince boháči.

Za kolik se mince nakonec prodala?

Počáteční cena, za kterou se mince v aukci nabízela byla 5 tisíc eur, což je v přepočtu asi 120 tisíc korun. Tato částka byla ale nakonec mnohonásobně překročena. Jak totiž informuje web TN, nakonec se dvacetikorunu podařilo vydražit za neuvěřitelných 19 tisíc eur, tedy asi 480 tisíc korun.

20 Kč v peněžence může mít hodnotu přes sto tisíc korun. Raritní mince se dá díky chybné ražbě snadno poznat

Nejde přitom o první takovouto dvacetikorunu, která šla do dražby. Jak již dříve informovaly Události247, stejná mince se v aukci objevila již loni. Tehdy se však prodala za podstatně nižší částku, a sice 5 tisíc eur. Zdá se tak, že pokud by její majitel pár měsíců počkal, dost možná by na tomto unikátu mohl vydělat daleko víc.

Našli jste někdy nějakou vzácnou minci? Napište nám o tom do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články