Pokuta 2 000 000 Kč za sběr hub. Češi o přísném zákoně často neví, pak na to doplácí

Češi jsou národem houbařů a do lesů pravidelně vyráží mnoho z nich. Ne všichni ale ví, že se jim tento koníček může v některých případech také pěkně prodražit.

i Zdroj fotografie: George Chernilevsky/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Co Čech, to houbař. I tak by šel s nadsázkou charakterizovat český národ, kde je jedna z nejvyšších koncentrací houbařů na světě. Jak píše web iDnes, například v roce 2022 připadlo na 1 sbírající českou domácnost v průměru 8,18 kilogramů hub. Ne všichni nadšenci do tohoto koníčku ale ví, že za sběr některých druhů hub jim hrozí vysoká pokuta.

Vzácné houby do košíků nepatří

Mezi nejčastější úlovky, jež si lidé z lesů odnáší, patří bezesporu hřib smrkový nebo hřib kovář. Oblíbené jsou ale podle mykologů také třeba václavky, lišky, kozáci nebo bedly, píše web Blesk. A pak jsou tu druhy hub, na které běžní houbaři nejspíš jen tak nenarazí. Pokud se jim to ale poštěstí, rozhodně by tyto vzácné kusy neměli sbírat. Mnozí Češi o tom sice nejspíš neví, je to ale zakázané.

iZdroj fotografie: GLJIVARSKO DRUSTVO NIS/ Creative Commons / CC-BY-SA
Hřib královský patří mezi velmi vzácné houby

A jaké houby mezi ty zakázané patří? Jak již dříve psaly Události247, jedná se třeba o vzácný hřib královský. Chráněný je rovněž hřib moravský, klouzek žlutavý nebo lanýž letní. Pokud si tedy lidé nejsou jistí, o jaký druh se jedná, raději by houby sbírat neměli. Kromě pokuty by se jim totiž také mohlo stát, že by omylem sebrali nejedlou či dokonce jedovatou houbu.

Sběr některých hub se Čechům může prodražit

Pokuty za sběr chráněných hub přitom rozhodně nejsou nízké. Pokud by je lidé ve svých košících měli, mohou očekávat skutečně mastnou pokutu. Jak píše server Prima ZOOM, například za sběr zmíněného hřibu královského, hřibu moravského a také hřibu Fechtnerova hrozí lidem sankce až 100 tisíc korun. A u právnických osob se pokuta může vyšplhat dokonce až na 2 miliony korun.   

Sběr hub 2023: Pokuta, v některých případech i vězení. Na tohle si dejte obrovský pozor

A ještě vyšší sankce mohou čekat na ty, kteří by se rozhodli houbařit v zahraničí. Jak již dříve psaly Události247, v řadě zemí existují limity, jaké maximální množství hub si lidé z lesa mohou odnést. Zatímco v Rakousku se jedná o 2 kilogramy, ve Švýcarsku mohou lidé nasbírat pouze 1 kilogram. A v Nizozemsku je dokonce sběr hub mimo vlastní pozemek zcela zakázán.

Chodíte rádi na houby? A jaká houba je vaše nejoblíbenější? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články