Pokuta 5 000 Kč za předjíždění. Češi přísný zákon neznají, policie si na ně pak došlápne

Ne vždy se řidičům předjíždění vyplatí. Pokud se ho dopustí v nevhodnou chvíli, mohou na to doplatit.

i Zdroj fotografie: AdmiralCZ / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Události247 již dříve psaly o tom, že od letošního roku začaly v Česku platit přísnější tresty za mnohé dopravní přestupky. Jedním z nich je i porušení zákazu předjíždění. Nově mohou řidiči za toto porušení pravidel dostat na místě pokutu až 5 500 korun, ve správním řízení dokonce až 25 tisíc korun a k tomu jim hrozí 6 trestných bodů, píše web Měšec. Ne všichni řidiči už ale ví, že za předjíždění mohou dostat pokutu hned v několika různých případech.

Předjíždění omezuje více značek

Jednou z hojně diskutovaných situací, kdy v poslední době motoristé za předjíždění dostávají pokuty, je zákaz tohoto manévru pro řidiče kamionů na vybraných úsecích dálnic. Jak již dříve psaly Události247, značky na dálnice začali silničáři umisťovat již na konci loňského roku, během dubna se pak zákaz rozšířil prakticky na celou dálnici D1.

Zákaz předjíždění na dálnicích: Od dubna 2024 budou muset všichni tito řidiči jezdit jenom v pravém pruhu. Dotkne se to i vás?

Pokuta samozřejmě zdaleka nehrozí jen řidičům kamionů. Na mnoha úsecích českých silnic platí tento zákaz i pro řidiče běžných osobních aut. A co víc, kromě standardního zákazu předjíždění všech aut v Česku existují také značky, které zakazují či omezují předjíždění autobusů.

O těchto značkách mnoho řidičů neví

Jak píše web Aktuálně, existují rovnou 2 značky, jež předjíždění autobusů regulují. Tou první je zákazová bílá značka s červeným kruhem, na které je nápis „Objíždění autobusů zakázáno“. Druhým, méně jasným značením je pak příkazová modrá kulatá značka s nápisem „Neobjížděj autobus“. Mnozí řidiči si o ní totiž myslí, že se jedná pouze o doporučení a v klidu ho tak porušují. To se ale pletou.

iZa porušení této značky hrozí pokuta až 5 tisíc korun ve správním řízení

Přesvědčila se o tom i řidička Klára, o jejímž případu informuje web Aktuálně. Za nedodržení příkazu dostala od policie mastnou pokutu. Za porušení obou značek totiž řidičům hrozí stejný trest, a tím je finanční pokuta až 1500 korun na místě, ve správním řízení pak dokonce až 5 tisíc korun

Znáte zmíněné značky zakazující předjíždění autobusů? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články