Urgentní: Policie lidem nově ve velkém zabavuje auta. Všem těmto řidičům hrozí, že budou muset do práce pěšky, či autobusem

Kromě pokuty, trestných bodů či zákazu řízení za některé přestupky může nově hrozit i trest zabavení auta.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Mnohým přijde to, že by policie lidem za určitý přestupek zabavovala jejich auta jako něco nepředstavitelného. V některých zemích je to však realita. Události247 již dříve psaly o tom, že od letošního března mají v určitých případech tuto pravomoc policisté v Polsku. Nejedná se však o jediný stát, kde takto přísná pravidla zavedli.

Bez auta se můžete ocitnout i jinde

Řidiči jsou zvyklí, že za porušení dopravních předpisů jim hrozí trest. Může se jednat o různě vysoké finanční pokuty, udělení trestných bodů či dokonce odnětí řidičského průkazu. Jak pak psaly Události247, od letošního roku se navíc tresty za mnohé přestupky zpřísnily. Že by ale řidičům policisté zabavovali auta?

Policie bude od března 2024 lidem ve velkém zabavovat auta. Hrozí to i vám?

Pokud vám to přijde jako sci-fi, pak pozor. Kromě Polska je to od letošního března možné také v Rakousku. Jak píše web Aktuálně, v zemi totiž nedávno vstoupila v platnost přísná novela zákona o silničním provozu. A ta mimo jiné umožňuje policii za určité přestupky zabavovat auta. Lidem tak nezbyde, než namísto jízdy autem chodit pěšky či jezdit autobusem.

Jakým řidičům tento trest hrozí?

Policisté k tomuto kroku mohou přistoupit jen za určitých podmínek. Konkrétně tehdy, když řidič překročí povolenou rychlost v obci o více než 80 km/h nebo mimo obec o více než 90 km/h, píše web Novinky. Cílem má být co nejvíce odradit řidiče od páchání takovýchto přestupků a tedy zvýšit bezpečnost na silnicích. A co se se zabavenými auty stane pak? Rakouské úřady mohou takto zabavená vozidla prodat v dražbě.

iZdroj fotografie: Oast House Archive/ Creative Commons / CC-BY-SA
Za velmi rychlou jízdu mohou nově zabavovat auta i policisté v Rakousku

A pokud byste si mysleli, že tato přísná pravidla platí jen pro rakouské obyvatele, pak jste na omylu. Jak totiž dodává server Novinky, odebírat auta mohou rakouští strážníci i zahraničním řidičům. Pokud není řidič majitelem auta, pak mu ho sice po 2týdenním zadržení vrátí. „Řidič v takovém případě ale dostane doživotní zákaz řízení motorových vozidel na území Rakouska a samozřejmě zaplatí řádnou pokutu,“ dodává web Novinky.

Co si o zabavování aut za příliš rychlou jízdu myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články