Policie začala Čechům kontrolovat výfuky u jejich aut. Kdo neprojde přísnou kontrolou, dostane bez diskuze pokutu

Ve snaze zlepšit ovzduší je potřeba dbát nejen na to, aby měli lidé nové kotle na tuhá paliva, ale také je potřeba kontrolovat si emise na autech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Policie začala do svých aut zavádět systém, který za jízdy rozpozná, jestli má daný vůz platnou technickou kontrolu. Psali jsme o tom na Událostech247. Tento nový systém má několik stovek policejních vozů. Pro řidiče po takovém odhalení často čeká vysoká pokuta.

Co všechno se na STK kontroluje

Především majitelé starších aut jsou si dobře vědomi, že jejich plechový miláček nemusí STK projít. Po českých silnicích může jezdit pouze automobil, který má dobrý technický stav, a proto se v rámci STK kontroluje nejen povinná výbava. Kontroluje se také funkčnost světel, blinkrů, stěračů, brzd a případná míra koroze, jak Události247 upozornily už dříve. Technici se zaměřují také na podvozek, výfuk, únik kapalin a stav pneumatik.

Nová past Policie ČR na řidiče: Pokud máte tento typ auta, bez milosti dostanete obří pokutu

Na měření emisí aut se nedávno zaměřili policisté v Libereckém kraji. Jak píše web Liberecká drbna, zkontrolovali celkem 24 aut. U osmi aut emise změřili a šest z nich bude muset znovu na technickou kontrolu. Cílem této akce je podle policistů příznivě ovlivnit stav a množství tvorby škodlivých emisí produkovaných výfukovými plyny spalovacích motorů motorových vozidel, které nesplňují příslušné normy a zároveň musí být úplné, nepoškozené a funkční.

Policie byla úspěšná

Policisté při kontrole u šesti vozidel zjistili závady v emisním systému. Na základě měření vystavili technici těmto vozům doklad o provedené technické silniční kontrole pro závady typu B, tedy vážné závady, kdy tímto zároveň vyslovili omezení používání vozidla, píše dále web. Provozovatelé těchto aut mají 30 dnů na opravu a přistavení vozidel na technickou prohlídku. Pokud tak neučiní, dojde ke ztrátě technické způsobilosti auta.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Platnou STK musí mít každé auto

Stejně by mě zajímalo, kdo ty STK dělá, protože včera přede mnou stálo na červenou auto a než jsme se rozjeli, málem jsem se z toho jeho výfuku udusila,“ řekla Událostem247 paní Mirka z Brna. Kontroly také odhalily dva řidiče, kteří za jízdy nepoužili bezpečnostní pás nebo zádržný systém. U tří vozidel pak zjistili policisté jiné závady v technickém stavu. V rámci kontroly policisté uložili celkem 9 pokut v celkové částce 11 tisíc korun a dva přestupky oznámili příslušnému správnímu orgánu.

Poslala vás někdy policie kvůli emisím na STK? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články