Poplatek 125 Kč za návštěvu města. Platit se bude každý den. Novému nařízení se vyhne málokdo

Cestování se letos opět prodraží. Minimálně do některých destinací, kde tamní samosprávy zavádí nové poplatky.

i Zdroj fotografie: rob bishop/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pomalu se blíží léto a s ním hlavní turistická sezóna, kdy mnoho Čechů vyráží na letní dovolené. Lidé by se však měli připravit, že mnohé věci letos nebudou jako dřív. Některé státy či města totiž zavádí nová pravidla, která se turistům nejspíš příliš líbit nebudou. Jedním z nich je i poplatek na návštěvu města, na který mohou nově narazit návštěvníci italských Benátek.

Návštěva města jedině za poplatek

O tomto kontroverzním rozhodnutí Benátek informovaly Události247 již dříve. Nyní však nastal čas, kdy nařízení začalo platit. A poplatku se podle všeho vyhne jen málokdo. Za návštěvu tohoto italského města budou muset platit všichni návštěvníci starší 14 let, kteří do města pouze zavítají na jednodenní návštěvu a nepřespí v žádném z místních hotelů či jiných ubytovacích zařízeních, uvádí web Aktuálně.

iZdroj fotografie: Marco Ober/ Creative Commons / CC-BY-SA
Benátky patří k oblíbeným turistickým cílům

A jak vysoký poplatek bude? Benátky od turistů vybírají 5 eur za den, což je zhruba 125 korun. A pokud by lidé chtěli celou věc ignorovat a částku nezaplatili, mohou v případě kontroly dostat pokutu až 300 eur, píše dále server Aktuálně. Naštěstí, poplatku se bude vztahovat jen na určité dny, konkrétně víkendy a svátky. Lidé, kteří budou chtít Benátky navštívit ve všední dny, by se tak platbě mohli vyhnout.

Změny nastaly i v dalších oblíbených destinacích

Hned několik novinek čeká ty, kteří vyrazí do Španělska. Například Valencie zavádí od letošní sezóny novou turistickou daň ve výši 2 eur za den na osobu. Platit ji budou muset všichni návštěvníci města, kteří zde přespí v místním hotelu, kempu či jiném ubytovacím zařízení, píše web TN. A v dalším španělském městě, Barceloně pak tuto daň od letoška zvyšují. Konkrétně zde turisté nově budou platiti 3,25 eura.

Chodíte na jídlo do restaurací? Letos budeme hospodským platit poplatek za to, že si můžeme sednout ke stolu. Nejde o vtip

Nové poplatky se však netýkají nutně jen vstupů do města. Události247 například nedávno psaly tom, že ve Španělsku začal platit nový zákon týkající se restaurací. Podle něj si mohou restauratéři účtovat extra poplatek za to, že si lidé dají jídlo u některého z lépe umístěných stolů. Může jít o místa na venkovní slunné terase či třeba naopak ve stínu.

Kam se letos chystáte na dovolenou vy? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články