Tito řidiči budou muset platit poplatek 124 Kč. Kdo ho nezaplatí, dostane na místě pokutu 7 300 Kč

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Lidé si již zvykli, že při cestování do turisticky oblíbených destinací v dnešní době musí platit poplatky za všechno možné. Platit musí za parkování, návštěvy památek či třeba vstup do chráněných rezervací a vzácných biotopů. To ale není všechno. V jednom známém evropském městě se nyní rozhodli, že přitvrdí. Lidé zde tak budou muset platit poplatek za každý den, kdy se rozhodnou město jen navštívit.

Poplatek za vstup do města

Jedná se o Benátky. Zde se totiž rozhodli od začátku letošního roku zavést poplatek za to, že do města vjedou či vstoupí turisté. Konkrétně se bude jednat o jednorázový poplatek 5 euro, což je v přepočtu asi 124 korun, píše web Autosalon. Každý, kdo do města zamíří, ať už autem či jinak, tak bude muset zaplatit.

Budou však existovat výjimky. Peníze nebudou muset platit nejen místní, ale také lidé, kteří se ve městě ubytují a stráví zde více než 1 den, píše web Novinky. Stejně tak se poplatku vyhnou i studenti či pacienti místních nemocnic. Zároveň, poplatek se bude vybírat jen o víkendech a svátcích v jarních a letních měsících, tedy pouze ve 29 dnech v roce. Ti, kdo do města zamíří mimo tuto hlavní sezónu se tak placení vyhnou.

A co se stane, pokud peníze nezaplatíte? Čeká na vás pořádně mastná pokuta. Dosáhnout může od 50 do 300 eur, což je v přepočtu na českou měnu 1200 až 7300 korun. „Na hlavních místech, kudy se vstupuje do města, bude kontrolní personál,“ cituje web Novinky vyjádření radního pro rozpočet v Benátkách, kterým je Michele Zuin.

Jiná města regulují především automobilovou dopravu

Zatímco v Benátkách se rozhodli regulovat turisty celkově, jinde se zaměřují především na auta. V poslední době se značně zvyšuje množství nejrůznějších zákazů a regulací, které řidičům významně ztěžují život. Příkladem je například švédský Stockholm, kde se politici rozhodli od roku 2025 zakázat vjezd spalovacích aut do centra města, jak psaly Události247.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Zákaz vjezdu by mohl v budoucnu platit i ve vybraných částech Prahy

Pokud vám tato nařízení připadají jako zlý sen, pak pro vás máme špatnou zprávu. Podobné návrhy se totiž objevují i v Česku. Jak připomíná web CNN Prima News, například na konci loňského roku krátce platil noční zákaz vjezdu do vybraných částí Prahy. A i když bylo nařízení kvůli vlně kritiky obratem zrušeno, aktuálně se znovu mluví o jeho obnově.

Co si o novince, kterou v Benátkách zavedl myslíte vy? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články